Bentley Torcal vs Range Rover Electric
Bentley Torcal fører 5 til 3
Største forskelle: Effekt — Bentley Torcal 888 hk, Range Rover Electric 550 hk · Bagagerum — Bentley Torcal 460 l, Range Rover Electric 733 l · 0–100 km/t — Bentley Torcal 2,9 s, Range Rover Electric 4,5 s.
Bentley Torcal
Bentley Torcal er den første elektriske SUV fra Bentley: Den har et batteri på 108,7 kWh, en rækkevidde op til 603 km (WLTP), og en effekt på enten 821 eller 888 hestekræfter.
Range Rover Electric
En elektrisk SUV i segment F, der tilbyder en rækkevidde på 611 km og to forskellige motorvarianter med samme batterikapacitet.
Profil mod markedet: Bentley Torcal vs Range Rover Electric
Bentley Torcal eller Range Rover Electric — hvem vinder hvor
Bentley Torcal fører 5 til 3
Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmRange Rover Electric +8 km
- Batteri kWhRange Rover Electric +9,8 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmBentley Torcal −3,9 kWh/100 km
- Effekt hkBentley Torcal +338 hk
- 0–100 km/t ↓ sBentley Torcal −1,6 s
- Topfart km/hBentley Torcal +60 km/h
- DC-opladning kWMangler data
- AC-opladning kWMangler data
- Opladning ↓ minBentley Torcal −6 min
- Vægt ↓ kgMangler data
- Bagagerum lRange Rover Electric +273 l
Tekniske data: Bentley Torcal vs Range Rover Electric
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Bentley Torcal S | Range Rover Electric EV550 | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 603 km | 611 km | Range Rover +8 km |
| Batteri | 108,7 kWh | 118,5 kWh | Range Rover +9,8 kWh |
| Forbrug ↓ | 18 kWh/100 km | 21,9 kWh/100 km | Bentley −3,9 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | — | — | — |
| AC-opladning | — | — | — |
| Opladning 10–80% ↓ | 16 min | 22 min | Bentley −6 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 26,4 km/min | 19,4 km/min | Bentley +7 km/min |
| Spænding | — | 800 V | — |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 888 hk | 550 hk | Bentley +338 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 2,9 s | 4,5 s | Bentley −1,6 s |
| Topfart | 260 km/h | 200 km/h | Bentley +60 km/h |
| Træk | AWD | AWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 2720 kg | — | — |
| Bagagerum | 460 l | 733 l | Range Rover +273 l |
| Længde | 5008 mm | 5052 mm | Range Rover +44 mm |
| Bredde | 2025 mm | — | — |
| Højde | 1677 mm | 1868 mm | Range Rover +191 mm |
| Akseafstand | 3023 mm | 2997 mm | Bentley +26 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Bentley Torcal
Range Rover Electric
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Bentley Torcal
Range Rover Electric
Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment F
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken er mest kraftfuld — Bentley Torcal eller Range Rover Electric?
Bentley Torcal er stærkere: 888 hk mod 550 hk for Range Rover Electric. Forskellen er 338 hk.
Hvilken har det største bagagerum?
Range Rover Electric rummer mere: 733 l mod 460 l i Bentley Torcal. Forskellen er 273 l.
Hvilken er billigst at køre?
Bentley Torcal bruger mindre strøm: 18 kWh/100 km mod 21,9 kWh/100 km i Range Rover Electric. Over 15000 km om året er det en forskel på 585 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.


