Lotus Eletre vs Range Rover Electric

Lotus Eletre fører 4 til 3

Største forskelle: Topfart — Lotus Eletre 258 km/h, Range Rover Electric 200 km/h · Effekt — Lotus Eletre 612 hk, Range Rover Electric 550 hk · Opladning 10–80% — Lotus Eletre 20 min, Range Rover Electric 22 min.

Lotus Eletre

En elektrisk SUV i F-segmentet, der kombinerer høj ydeevne med hurtig DC-opladning og en stor bagagerumskapacitet.

Range Rover Electric

En elektrisk SUV i segment F, der tilbyder en rækkevidde på 611 km og to forskellige motorvarianter med samme batterikapacitet.

Profil mod markedet: Lotus Eletre vs Range Rover Electric

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

Lotus Eletre eller Range Rover Electric — hvem vinder hvor

Lotus Eletre fører 4 til 3

Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmRange Rover Electric +11 km
    Lotus Eletre
    600
    Range Rover Electric
    611
  • Batteri kWhRange Rover Electric +6,5 kWh
    Lotus Eletre
    112
    Range Rover Electric
    118,5
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmLotus Eletre −0,5 kWh/100 km
    Lotus Eletre
    21,4
    Range Rover Electric
    21,9
  • Effekt hkLotus Eletre +62 hk
    Lotus Eletre
    612
    Range Rover Electric
    550
  • 0–100 km/t ↓ sIngen forskel
    Lotus Eletre
    4,5
    Range Rover Electric
    4,5
  • Topfart km/hLotus Eletre +58 km/h
    Lotus Eletre
    258
    Range Rover Electric
    200
  • DC-opladning kWMangler data
    Lotus Eletre
    350
    Range Rover Electric
    —
  • AC-opladning kWMangler data
    Lotus Eletre
    22
    Range Rover Electric
    —
  • Opladning ↓ minLotus Eletre −2 min
    Lotus Eletre
    20
    Range Rover Electric
    22
  • Vægt ↓ kgMangler data
    Lotus Eletre
    2595
    Range Rover Electric
    —
  • Bagagerum lRange Rover Electric +45 l
    Lotus Eletre
    688
    Range Rover Electric
    733

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: Lotus Eletre vs Range Rover Electric

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: Lotus Eletre vs Range Rover Electric
Nøgleværdier Lotus Eletre
Base
Range Rover Electric
EV550
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde600 km611 kmRange Rover +11 km
Batteri112 kWh118,5 kWhRange Rover +6,5 kWh
Forbrug ↓21,4 kWh/100 km21,9 kWh/100 kmLotus −0,5 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning350 kW——
AC-opladning22 kW——
Opladning 10–80% ↓20 min22 minLotus −2 min
Rækkevidde pr. minut opladning21 km/min19,4 km/minLotus +1,6 km/min
Spænding800 V800 VIngen forskel
Ydelse og drivlinje
Effekt612 hk550 hkLotus +62 hk
0–100 km/t ↓4,5 s4,5 sIngen forskel
Topfart258 km/h200 km/hLotus +58 km/h
TrækAWDAWD—
Praktiske egenskaber
Vægt ↓2595 kg——
Bagagerum688 l733 lRange Rover +45 l
Længde5103 mm5052 mmLotus +51 mm
Bredde2019 mm——
Højde1630 mm1868 mmRange Rover +238 mm
Akseafstand3019 mm2997 mmLotus +22 mm

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

Lotus Eletre

Omkostning pr. 100 km6,42
Pr. måned80
Pr. år963

Range Rover Electric

Omkostning pr. 100 km6,57
Pr. måned82
Pr. år985

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

Lotus Eletre

Range Rover Electric

Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment F

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvilken er billigst at køre?

Lotus Eletre bruger mindre strøm: 21,4 kWh/100 km mod 21,9 kWh/100 km i Range Rover Electric. Over 15000 km om året er det en forskel på 75 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.