Lancia Gamma vs Renault Megane E-Tech
Uafgjort: 5 til 5
Største forskelle: AC-opladning — Lancia Gamma 7 kW, Renault Megane E-Tech 11 kW · WLTP-rækkevidde — Lancia Gamma 741 km, Renault Megane E-Tech 500 km · Batteri — Lancia Gamma 97,2 kWh, Renault Megane E-Tech 67 kWh.
Lancia Gamma
Lancia Gamma er en elektrisk crossover i segment C, og den fås i tre versioner: rækkevidde (WLTP) fra 543 til 741 km, effekt fra 230 til 350 hestekræfter, og hurtigladning (DC) med 160 kW.
Renault Megane E-Tech
En elektrisk crossover i C-segmentet, der tilbyder en rækkevidde op til 500 km samt hurtig opladning (DC).
Profil mod markedet: Lancia Gamma vs Renault Megane E-Tech
Lancia GammaLong Range
Renault Megane E-TechComfort Range 67 kWh
Lancia Gamma eller Renault Megane E-Tech — hvem vinder hvor
Uafgjort: 5 til 5
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmLancia Gamma +241 km
- Batteri kWhLancia Gamma +30,2 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmRenault Megane E-Tech −0,5 kWh/100 km
- Effekt hkLancia Gamma +27 hk
- 0–100 km/t ↓ sRenault Megane E-Tech −0,2 s
- Topfart km/hLancia Gamma +30 km/h
- DC-opladning kWRenault Megane E-Tech +5 kW
- AC-opladning kWRenault Megane E-Tech +4 kW
- Vægt ↓ kgRenault Megane E-Tech −363 kg
- Bagagerum lLancia Gamma +120 l
Tekniske data: Lancia Gamma vs Renault Megane E-Tech
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Lancia GammaLong Range | Renault Megane E-TechComfort Range 67 kWh | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 741 km | 500 km | Lancia +241 km |
| Batteri | 97,2 kWh | 67 kWh | Lancia +30,2 kWh |
| Forbrug ↓ | 16,2 kWh/100 km | 15,7 kWh/100 km | Renault −0,5 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 160 kW | 165 kW | Renault +5 kW |
| AC-opladning | 7 kW | 11 kW | Renault +4 kW |
| Opladning ⚠ | 27 min 20–80% | 24 min 15–80% | 3 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 16,5 km/min | 13,5 km/min | Lancia +3 km/min |
| Spænding | 400 V | 400 V | Ingen forskel |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 245 hk | 218 hk | Lancia +27 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 7,8 s | 7,6 s | Renault −0,2 s |
| Topfart | 190 km/h | 160 km/h | Lancia +30 km/h |
| Træk | FWD | FWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 2135 kg | 1772 kg | Renault −363 kg |
| Bagagerum | 560 l | 440 l | Lancia +120 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Ja | — |
| Længde | 4672 mm | 4200 mm | Lancia +472 mm |
| Bredde | 1898 mm | 1768 mm | Lancia +130 mm |
| Højde | 1664 mm | 1522 mm | Lancia +142 mm |
| Akseafstand | 2791 mm | 2685 mm | Lancia +106 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Lancia Gamma
Renault Megane E-Tech
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Lancia Gamma
Renault Megane E-Tech
Andre sammenligninger i denne klasse: Crossover, segment C
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Lancia Gamma eller Renault Megane E-Tech?
Lancia Gamma kører længere: 741 km WLTP mod 500 km for Renault Megane E-Tech. Det er en forskel på 241 km.
Hvilken har det største bagagerum?
Lancia Gamma rummer mere: 560 l mod 440 l i Renault Megane E-Tech. Forskellen er 120 l.
Hvilken lader hurtigst?
Lancia Gamma accepterer op til 160 kW DC, Renault Megane E-Tech op til 165 kW.
Hvilken er billigst at køre?
Renault Megane E-Tech bruger mindre strøm: 15,7 kWh/100 km mod 16,2 kWh/100 km i Lancia Gamma. Over 15000 km om året er det en forskel på 75 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.




