Citroën ë-C5 Aircross vs Lancia Gamma
Lancia Gamma fører 7 til 2
Største forskelle: AC-opladning — Citroën ë-C5 Aircross 11 kW, Lancia Gamma 7 kW · 0–100 km/t — Citroën ë-C5 Aircross 8,8 s, Lancia Gamma 7,8 s · Topfart — Citroën ë-C5 Aircross 170 km/h, Lancia Gamma 190 km/h.
Citroën ë-C5 Aircross
Citroën ë-C5 Aircross er en SUV i C-segmentet, der tilbyder to varianter med stor rækkevidde og kraftfuld ydeevne, begge drevet af forhjulene.
Lancia Gamma
Lancia Gamma er en elektrisk crossover i segment C, og den fås i tre versioner: rækkevidde (WLTP) fra 543 til 741 km, effekt fra 230 til 350 hestekræfter, og hurtigladning (DC) med 160 kW.
Profil mod markedet: Citroën ë-C5 Aircross vs Lancia Gamma
Citroën ë-C5 AircrossLong Range
Lancia GammaLong Range
Citroën ë-C5 Aircross eller Lancia Gamma — hvem vinder hvor
Lancia Gamma fører 7 til 2
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmLancia Gamma +61 km
- Batteri kWhLancia Gamma +0,3 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmLancia Gamma −1,6 kWh/100 km
- Effekt hkLancia Gamma +14 hk
- 0–100 km/t ↓ sLancia Gamma −1 s
- Topfart km/hLancia Gamma +20 km/h
- DC-opladning kWIngen forskel
- AC-opladning kWCitroën ë-C5 Aircross +4 kW
- Opladning ↓ minIngen forskel
- Vægt ↓ kgLancia Gamma −36 kg
- Bagagerum lCitroën ë-C5 Aircross +5 l
Tekniske data: Citroën ë-C5 Aircross vs Lancia Gamma
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Citroën ë-C5 AircrossLong Range | Lancia GammaLong Range | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 680 km | 741 km | Lancia +61 km |
| Batteri | 96,9 kWh | 97,2 kWh | Lancia +0,3 kWh |
| Forbrug ↓ | 17,8 kWh/100 km | 16,2 kWh/100 km | Lancia −1,6 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 160 kW | 160 kW | Ingen forskel |
| AC-opladning | 11 kW | 7 kW | Citroën +4 kW |
| Opladning 20–80% ↓ | 27 min | 27 min | Ingen forskel |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 15,1 km/min | 16,5 km/min | Lancia +1,4 km/min |
| Spænding | 400 V | 400 V | Ingen forskel |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 231 hk | 245 hk | Lancia +14 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 8,8 s | 7,8 s | Lancia −1 s |
| Topfart | 170 km/h | 190 km/h | Lancia +20 km/h |
| Træk | FWD | FWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 2171 kg | 2135 kg | Lancia −36 kg |
| Bagagerum | 565 l | 560 l | Citroën +5 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Ja | — |
| Længde | 4652 mm | 4672 mm | Lancia +20 mm |
| Bredde | 1936 mm | 1898 mm | Citroën +38 mm |
| Højde | 1691 mm | 1664 mm | Citroën +27 mm |
| Akseafstand | 2784 mm | 2791 mm | Lancia +7 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Citroën ë-C5 Aircross
Lancia Gamma
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Citroën ë-C5 Aircross
Lancia Gamma
Andre sammenligninger i denne klasse: SUV / Crossover, segment C
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Citroën ë-C5 Aircross eller Lancia Gamma?
Lancia Gamma kører længere: 741 km WLTP mod 680 km for Citroën ë-C5 Aircross. Det er en forskel på 61 km.
Hvilken lader hurtigst?
Citroën ë-C5 Aircross accepterer op til 160 kW DC, Lancia Gamma op til 160 kW. Opladning fra 20 til 80% tager henholdsvis 27 og 27 min.
Hvilken er billigst at køre?
Lancia Gamma bruger mindre strøm: 16,2 kWh/100 km mod 17,8 kWh/100 km i Citroën ë-C5 Aircross. Over 15000 km om året er det en forskel på 240 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.


