BYD Seal U vs BYD Sealion 7

BYD Sealion 7 fører 7 til 2

Største forskelle: Effekt — BYD Seal U 217 hk, BYD Sealion 7 530 hk · 0–100 km/t — BYD Seal U 9,6 s, BYD Sealion 7 4,5 s · DC-opladning — BYD Seal U 140 kW, BYD Sealion 7 230 kW.

BYD Seal U

BYD Seal U er en SUV i segmentet D, der tilbyder to versioner med forhjulstræk og forskellige batterikapaciteter samt rækkevidde ifølge WLTP-standarden.

BYD Sealion 7

BYD Sealion 7 er en SUV i D-segmentet i tre varianter: WLTP-rækkevidde fra 456 til 502 km, effekt fra 312 til 530 hk.

Profil mod markedet: BYD Seal U vs BYD Sealion 7

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

BYD Seal U eller BYD Sealion 7 — hvem vinder hvor

BYD Sealion 7 fører 7 til 2

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmBYD Sealion 7 +2 km
    BYD Seal U
    500
    BYD Sealion 7
    502
  • Batteri kWhBYD Sealion 7 +4,3 kWh
    BYD Seal U
    87
    BYD Sealion 7
    91,3
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmBYD Sealion 7 −2,3 kWh/100 km
    BYD Seal U
    20,5
    BYD Sealion 7
    18,2
  • Effekt hkBYD Sealion 7 +313 hk
    BYD Seal U
    217
    BYD Sealion 7
    530
  • 0–100 km/t ↓ sBYD Sealion 7 −5,1 s
    BYD Seal U
    9,6
    BYD Sealion 7
    4,5
  • Topfart km/hBYD Sealion 7 +40 km/h
    BYD Seal U
    175
    BYD Sealion 7
    215
  • DC-opladning kWBYD Sealion 7 +90 kW
    BYD Seal U
    140
    BYD Sealion 7
    230
  • AC-opladning kWIngen forskel
    BYD Seal U
    11
    BYD Sealion 7
    11
  • Vægt ↓ kgBYD Seal U −288 kg
    BYD Seal U
    2147
    BYD Sealion 7
    2435
  • Bagagerum lBYD Seal U +32 l
    BYD Seal U
    552
    BYD Sealion 7
    520

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: BYD Seal U vs BYD Sealion 7

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: BYD Seal U vs BYD Sealion 7
Nøgleværdier BYD Seal U
Design 87 kWh
BYD Sealion 7
Excellence AWD
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde500 km502 kmBYD +2 km
Batteri87 kWh91,3 kWhBYD +4,3 kWh
Forbrug ↓20,5 kWh/100 km18,2 kWh/100 kmBYD −2,3 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning140 kW230 kWBYD +90 kW
AC-opladning11 kW11 kWIngen forskel
Opladning ⚠28 min 30–80%24 min 10–80%4 min
Rækkevidde pr. minut opladning8,9 km/min14,6 km/minBYD +5,7 km/min
Spænding400 V——
Ydelse og drivlinje
Effekt217 hk530 hkBYD +313 hk
0–100 km/t ↓9,6 s4,5 sBYD −5,1 s
Topfart175 km/h215 km/hBYD +40 km/h
TrækFWDAWDanden type
Praktiske egenskaber
Vægt ↓2147 kg2435 kgBYD −288 kg
Bagagerum552 l520 lBYD +32 l
V2L (ekstern strøm)JaNejkun BYD
Længde4785 mm4830 mmBYD +45 mm
Bredde1890 mm——
Højde1668 mm——
Akseafstand2765 mm2930 mmBYD +165 mm

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

BYD Seal U

Omkostning pr. 100 km6,15
Pr. måned77
Pr. år922

BYD Sealion 7

Omkostning pr. 100 km5,46
Pr. måned68
Pr. år819

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

BYD Seal U

BYD Sealion 7

Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment D

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvordan adskiller drivlinjerne på BYD Seal U og BYD Sealion 7 sig?

BYD Seal U har FWD og 217 hk. BYD Sealion 7 har AWD og 530 hk.

Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?

Kun BYD Seal U — dens batteri på 87 kWh fungerer som strømkilde. BYD Sealion 7 med 91,3 kWh tilbyder ikke dette.

Hvilken er mest kraftfuld — BYD Seal U eller BYD Sealion 7?

BYD Sealion 7 er stærkere: 530 hk mod 217 hk for BYD Seal U. Forskellen er 313 hk.

Hvilken lader hurtigst?

BYD Seal U accepterer op til 140 kW DC, BYD Sealion 7 op til 230 kW.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.