BMW iX4 vs BYD Seal U
BMW iX4 fører 7 til 2
Største forskelle: DC-opladning — BMW iX4 400 kW, BYD Seal U 140 kW · Effekt — BMW iX4 469 hk, BYD Seal U 217 hk · 0–100 km/t — BMW iX4 4,9 s, BYD Seal U 9,6 s.
BMW iX4
BMW iX4 er en elektrisk SUV i segment D med firehjulstræk (AWD): 374-469 hestekræfter, op til 828 km rækkevidde efter WLTP-standarden og hurtigladning (DC) op til 400 kW.
BYD Seal U
BYD Seal U er en SUV i segmentet D, der tilbyder to versioner med forhjulstræk og forskellige batterikapaciteter samt rækkevidde ifølge WLTP-standarden.
Profil mod markedet: BMW iX4 vs BYD Seal U
BMW iX450 xDrive
BYD Seal UDesign 87 kWh
BMW iX4 eller BYD Seal U — hvem vinder hvor
BMW iX4 fører 7 til 2
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmBMW iX4 +328 km
- Batteri kWhBMW iX4 +21,7 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −4,8 kWh/100 km
- Effekt hkBMW iX4 +252 hk
- 0–100 km/t ↓ sBMW iX4 −4,7 s
- Topfart km/hBMW iX4 +35 km/h
- DC-opladning kWBMW iX4 +260 kW
- AC-opladning kWIngen forskel
- Vægt ↓ kgBYD Seal U −158 kg
- Bagagerum lBYD Seal U +62 l
Tekniske data: BMW iX4 vs BYD Seal U
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | BMW iX450 xDrive | BYD Seal UDesign 87 kWh | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 828 km | 500 km | BMW +328 km |
| Batteri | 108,7 kWh | 87 kWh | BMW +21,7 kWh |
| Forbrug ↓ | 15,7 kWh/100 km | 20,5 kWh/100 km | BMW −4,8 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 400 kW | 140 kW | BMW +260 kW |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning ⚠ | 21 min 10–80% | 28 min 30–80% | 7 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 27,6 km/min | 8,9 km/min | BMW +18,7 km/min |
| Spænding | 800 V | 400 V | BMW +400 V |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 469 hk | 217 hk | BMW +252 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 4,9 s | 9,6 s | BMW −4,7 s |
| Topfart | 210 km/h | 175 km/h | BMW +35 km/h |
| Træk | AWD | FWD | anden type |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 2305 kg | 2147 kg | BYD −158 kg |
| Bagagerum | 490 l | 552 l | BYD +62 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Ja | — |
| Længde | 4782 mm | 4785 mm | BYD +3 mm |
| Bredde | 1895 mm | 1890 mm | BMW +5 mm |
| Højde | 1595 mm | 1668 mm | BYD +73 mm |
| Akseafstand | 2897 mm | 2765 mm | BMW +132 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
BMW iX4
BYD Seal U
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
BYD Seal U
Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment D
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — BMW iX4 eller BYD Seal U?
BMW iX4 kører længere: 828 km WLTP mod 500 km for BYD Seal U. Det er en forskel på 328 km.
Hvordan adskiller drivlinjerne på BMW iX4 og BYD Seal U sig?
BMW iX4 har AWD og 469 hk. BYD Seal U har FWD og 217 hk.
Hvilken er mest kraftfuld — BMW iX4 eller BYD Seal U?
BMW iX4 er stærkere: 469 hk mod 217 hk for BYD Seal U. Forskellen er 252 hk.
Hvilken har det største bagagerum?
BYD Seal U rummer mere: 552 l mod 490 l i BMW iX4. Forskellen er 62 l.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.






