BMW iX1 vs Lancia Gamma

Lancia Gamma fører 7 til 2

Største forskelle: AC-opladning — BMW iX1 11 kW, Lancia Gamma 7 kW · Batteri — BMW iX1 65,2 kWh, Lancia Gamma 97,2 kWh · WLTP-rækkevidde — BMW iX1 516 km, Lancia Gamma 741 km.

BMW iX1

BMW iX1 er en SUV i C-segmentet i to varianter: eDrive20 med en WLTP-rækkevidde på 516 km og xDrive30 med 306 hk.

Lancia Gamma

Lancia Gamma er en elektrisk crossover i segment C, og den fås i tre versioner: rækkevidde (WLTP) fra 543 til 741 km, effekt fra 230 til 350 hestekræfter, og hurtigladning (DC) med 160 kW.

Profil mod markedet: BMW iX1 vs Lancia Gamma

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

BMW iX1 eller Lancia Gamma — hvem vinder hvor

Lancia Gamma fører 7 til 2

Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmLancia Gamma +225 km
    BMW iX1
    516
    Lancia Gamma
    741
  • Batteri kWhLancia Gamma +32 kWh
    BMW iX1
    65,2
    Lancia Gamma
    97,2
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmBMW iX1 −3,6 kWh/100 km
    BMW iX1
    12,6
    Lancia Gamma
    16,2
  • Effekt hkLancia Gamma +41 hk
    BMW iX1
    204
    Lancia Gamma
    245
  • 0–100 km/t ↓ sLancia Gamma −0,8 s
    BMW iX1
    8,6
    Lancia Gamma
    7,8
  • Topfart km/hLancia Gamma +20 km/h
    BMW iX1
    170
    Lancia Gamma
    190
  • DC-opladning kWLancia Gamma +30 kW
    BMW iX1
    130
    Lancia Gamma
    160
  • AC-opladning kWBMW iX1 +4 kW
    BMW iX1
    11
    Lancia Gamma
    7
  • Vægt ↓ kgMangler data
    BMW iX1
    —
    Lancia Gamma
    2135
  • Bagagerum lLancia Gamma +70 l
    BMW iX1
    490
    Lancia Gamma
    560

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: BMW iX1 vs Lancia Gamma

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: BMW iX1 vs Lancia Gamma
Nøgleværdier BMW iX1
eDrive20 · årgang 2026
Lancia Gamma
Long Range
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde516 km741 kmLancia +225 km
Batteri65,2 kWh97,2 kWhLancia +32 kWh
Forbrug ↓12,6 kWh/100 km16,2 kWh/100 kmBMW −3,6 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning130 kW160 kWLancia +30 kW
AC-opladning11 kW7 kWBMW +4 kW
Opladning ⚠29 min 10–80%27 min 20–80%2 min
Rækkevidde pr. minut opladning12,5 km/min16,5 km/minLancia +4 km/min
Spænding—400 V—
Ydelse og drivlinje
Effekt204 hk245 hkLancia +41 hk
0–100 km/t ↓8,6 s7,8 sLancia −0,8 s
Topfart170 km/h190 km/hLancia +20 km/h
TrækFWDFWD—
Praktiske egenskaber
Vægt ↓—2135 kg—
Bagagerum490 l560 lLancia +70 l
V2L (ekstern strøm)NejJakun Lancia
Længde—4672 mm—
Bredde—1898 mm—
Højde—1664 mm—
Akseafstand—2791 mm—

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

BMW iX1

Omkostning pr. 100 km3,78
Pr. måned47
Pr. år567

Lancia Gamma

Omkostning pr. 100 km4,86
Pr. måned61
Pr. år729

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

BMW iX1

Lancia Gamma

Andre sammenligninger i denne klasse: SUV / Crossover, segment C

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvilken har den længste rækkevidde — BMW iX1 eller Lancia Gamma?

Lancia Gamma kører længere: 741 km WLTP mod 516 km for BMW iX1. Det er en forskel på 225 km.

Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?

Kun Lancia Gamma — dens batteri på 97,2 kWh fungerer som strømkilde. BMW iX1 med 65,2 kWh tilbyder ikke dette.

Hvilken har det største bagagerum?

Lancia Gamma rummer mere: 560 l mod 490 l i BMW iX1. Forskellen er 70 l.

Hvilken lader hurtigst?

BMW iX1 accepterer op til 130 kW DC, Lancia Gamma op til 160 kW.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.