BMW iX1 vs BMW iX2

BMW iX1 fører 2 til 1

Største forskelle: Forbrug — BMW iX1 12,6 kWh/100 km, BMW iX2 14,2 kWh/100 km · Bagagerum — BMW iX1 490 l, BMW iX2 525 l.

BMW iX1

BMW iX1 er en SUV i C-segmentet i to varianter: eDrive20 med en WLTP-rækkevidde på 516 km og xDrive30 med 306 hk.

BMW iX2

BMW iX2 er en crossover i C-segmentet i to varianter: eDrive20 med en WLTP-rækkevidde på 512 km og xDrive30 med 306 hk.

Profil mod markedet: BMW iX1 vs BMW iX2

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

BMW iX1 eller BMW iX2 — hvem vinder hvor

BMW iX1 fører 2 til 1

Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmBMW iX1 +4 km
    BMW iX1
    516
    BMW iX2
    512
  • Batteri kWhIngen forskel
    BMW iX1
    65,2
    BMW iX2
    65,2
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmBMW iX1 −1,6 kWh/100 km
    BMW iX1
    12,6
    BMW iX2
    14,2
  • Effekt hkIngen forskel
    BMW iX1
    204
    BMW iX2
    204
  • 0–100 km/t ↓ sIngen forskel
    BMW iX1
    8,6
    BMW iX2
    8,6
  • Topfart km/hIngen forskel
    BMW iX1
    170
    BMW iX2
    170
  • DC-opladning kWIngen forskel
    BMW iX1
    130
    BMW iX2
    130
  • AC-opladning kWIngen forskel
    BMW iX1
    11
    BMW iX2
    11
  • Opladning ↓ minIngen forskel
    BMW iX1
    29
    BMW iX2
    29
  • Vægt ↓ kgMangler data
    BMW iX1
    —
    BMW iX2
    1885
  • Bagagerum lBMW iX2 +35 l
    BMW iX1
    490
    BMW iX2
    525

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: BMW iX1 vs BMW iX2

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: BMW iX1 vs BMW iX2
Nøgleværdier BMW iX1
eDrive20 · årgang 2026
BMW iX2
eDrive20
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde516 km512 kmBMW +4 km
Batteri65,2 kWh65,2 kWhIngen forskel
Forbrug ↓12,6 kWh/100 km14,2 kWh/100 kmBMW −1,6 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning130 kW130 kWIngen forskel
AC-opladning11 kW11 kWIngen forskel
Opladning 10–80% ↓29 min29 minIngen forskel
Rækkevidde pr. minut opladning12,5 km/min12,4 km/minBMW +0,1 km/min
Spænding—400 V—
Ydelse og drivlinje
Effekt204 hk204 hkIngen forskel
0–100 km/t ↓8,6 s8,6 sIngen forskel
Topfart170 km/h170 km/hIngen forskel
TrækFWDFWD—
Praktiske egenskaber
Vægt ↓—1885 kg—
Bagagerum490 l525 lBMW +35 l
Længde—4554 mm—
Bredde—1845 mm—
Højde—1560 mm—
Akseafstand—2692 mm—

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

BMW iX1

Omkostning pr. 100 km3,78
Pr. måned47
Pr. år567

BMW iX2

Omkostning pr. 100 km4,26
Pr. måned53
Pr. år639

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

BMW iX1

BMW iX2

Andre sammenligninger i denne klasse: SUV / Crossover, segment C

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvilken lader hurtigst?

BMW iX1 accepterer op til 130 kW DC, BMW iX2 op til 130 kW. Opladning fra 10 til 80% tager henholdsvis 29 og 29 min.

Hvilken er billigst at køre?

BMW iX1 bruger mindre strøm: 12,6 kWh/100 km mod 14,2 kWh/100 km i BMW iX2. Over 15000 km om året er det en forskel på 240 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.