BMW iX2 vs Xpeng L03

Xpeng L03 fører 7 til 3

Største forskelle: DC-opladning — BMW iX2 130 kW, Xpeng L03 236 kW · Opladning 10–80% — BMW iX2 29 min, Xpeng L03 20 min · Bagagerum — BMW iX2 525 l, Xpeng L03 367 l.

BMW iX2

BMW iX2 er en crossover i C-segmentet i to varianter: eDrive20 med en WLTP-rækkevidde på 512 km og xDrive30 med 306 hk.

Xpeng L03

Xpeng L03 er en SUV i C-segmentet, i årgang 2026 i tre varianter: WLTP-rækkevidde fra 440 til 520 km, effekt fra 222 til 431 hk.

Profil mod markedet: BMW iX2 vs Xpeng L03

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

BMW iX2 eller Xpeng L03 — hvem vinder hvor

Xpeng L03 fører 7 til 3

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmXpeng L03 +8 km
    BMW iX2
    512
    Xpeng L03
    520
  • Batteri kWhXpeng L03 +6 kWh
    BMW iX2
    65,2
    Xpeng L03
    71,2
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmBMW iX2 −1,8 kWh/100 km
    BMW iX2
    14,2
    Xpeng L03
    16
  • Effekt hkXpeng L03 +45 hk
    BMW iX2
    204
    Xpeng L03
    249
  • 0–100 km/t ↓ sXpeng L03 −2 s
    BMW iX2
    8,6
    Xpeng L03
    6,6
  • Topfart km/hXpeng L03 +10 km/h
    BMW iX2
    170
    Xpeng L03
    180
  • DC-opladning kWXpeng L03 +106 kW
    BMW iX2
    130
    Xpeng L03
    236
  • AC-opladning kWIngen forskel
    BMW iX2
    11
    Xpeng L03
    11
  • Opladning ↓ minXpeng L03 −9 min
    BMW iX2
    29
    Xpeng L03
    20
  • Vægt ↓ kgBMW iX2 −55 kg
    BMW iX2
    1885
    Xpeng L03
    1940
  • Bagagerum lBMW iX2 +158 l
    BMW iX2
    525
    Xpeng L03
    367

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: BMW iX2 vs Xpeng L03

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: BMW iX2 vs Xpeng L03
Nøgleværdier BMW iX2
eDrive20
Xpeng L03
Long Range RWD
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde512 km520 kmXpeng +8 km
Batteri65,2 kWh71,2 kWhXpeng +6 kWh
Forbrug ↓14,2 kWh/100 km16 kWh/100 kmBMW −1,8 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning130 kW236 kWXpeng +106 kW
AC-opladning11 kW11 kWIngen forskel
Opladning 10–80% ↓29 min20 minXpeng −9 min
Rækkevidde pr. minut opladning12,4 km/min18,2 km/minXpeng +5,8 km/min
Spænding400 V400 VIngen forskel
Ydelse og drivlinje
Effekt204 hk249 hkXpeng +45 hk
0–100 km/t ↓8,6 s6,6 sXpeng −2 s
Topfart170 km/h180 km/hXpeng +10 km/h
TrækFWDRWDanden type
Praktiske egenskaber
Vægt ↓1885 kg1940 kgBMW −55 kg
Bagagerum525 l367 lBMW +158 l
V2L (ekstern strøm)NejJakun Xpeng
Længde4554 mm4650 mmXpeng +96 mm
Bredde1845 mm1920 mmXpeng +75 mm
Højde1560 mm1600 mmXpeng +40 mm
Akseafstand2692 mm2850 mmXpeng +158 mm

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

BMW iX2

Omkostning pr. 100 km4,26
Pr. måned53
Pr. år639

Xpeng L03

Omkostning pr. 100 km4,8
Pr. måned60
Pr. år720

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

BMW iX2

Xpeng L03

Andre sammenligninger i denne klasse: Crossover / SUV, segment C

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvordan adskiller drivlinjerne på BMW iX2 og Xpeng L03 sig?

BMW iX2 har FWD og 204 hk. Xpeng L03 har RWD og 249 hk.

Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?

Kun Xpeng L03 — dens batteri på 71,2 kWh fungerer som strømkilde. BMW iX2 med 65,2 kWh tilbyder ikke dette.

Hvilken har det største bagagerum?

BMW iX2 rummer mere: 525 l mod 367 l i Xpeng L03. Forskellen er 158 l.

Hvilken lader hurtigst?

BMW iX2 accepterer op til 130 kW DC, Xpeng L03 op til 236 kW. Opladning fra 10 til 80% tager henholdsvis 29 og 20 min.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.