BMW iX vs BYD Atto 8

BMW iX fører 3 til 2

Største forskelle: 0–100 km/t — BMW iX 4,6 s, BYD Atto 8 8 s · Forbrug — BMW iX 21,9 kWh/100 km, BYD Atto 8 17,6 kWh/100 km · Effekt — BMW iX 544 hk, BYD Atto 8 462 hk.

BMW iX

En elektrisk SUV i E-segmentet, der tilbyder firehjulstræk og en rækkevidde (WLTP) op til 701 kilometer.

BYD Atto 8

BYD Atto 8 er en syv-personers SUV i E-segmentet med et batteri på 115 kWh: rækkevidde WLTP fra 602 til 653 km og effekt fra 462 til 775 hestekræfter.

Profil mod markedet: BMW iX vs BYD Atto 8

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

BMW iX eller BYD Atto 8 — hvem vinder hvor

BMW iX fører 3 til 2

Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmBMW iX +48 km
    BMW iX
    701
    BYD Atto 8
    653
  • Batteri kWhBYD Atto 8 +5,9 kWh
    BMW iX
    109,1
    BYD Atto 8
    115
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmBYD Atto 8 −4,3 kWh/100 km
    BMW iX
    21,9
    BYD Atto 8
    17,6
  • Effekt hkBMW iX +82 hk
    BMW iX
    544
    BYD Atto 8
    462
  • 0–100 km/t ↓ sBMW iX −3,4 s
    BMW iX
    4,6
    BYD Atto 8
    8
  • Topfart km/hMangler data
    BMW iX
    200
    BYD Atto 8
    —
  • DC-opladning kWMangler data
    BMW iX
    195
    BYD Atto 8
    —
  • AC-opladning kWMangler data
    BMW iX
    11
    BYD Atto 8
    —
  • Opladning ↓ minMangler data
    BMW iX
    35
    BYD Atto 8
    —
  • Vægt ↓ kgMangler data
    BMW iX
    2505
    BYD Atto 8
    —
  • Bagagerum lMangler data
    BMW iX
    500
    BYD Atto 8
    —

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: BMW iX vs BYD Atto 8

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: BMW iX vs BYD Atto 8
Nøgleværdier BMW iX
xDrive60
BYD Atto 8
Design
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde701 km653 kmBMW +48 km
Batteri109,1 kWh115 kWhBYD +5,9 kWh
Forbrug ↓21,9 kWh/100 km17,6 kWh/100 kmBYD −4,3 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning195 kW——
AC-opladning11 kW——
Opladning 10–80% ↓35 min——
Rækkevidde pr. minut opladning14 km/min——
Spænding400 V——
Ydelse og drivlinje
Effekt544 hk462 hkBMW +82 hk
0–100 km/t ↓4,6 s8 sBMW −3,4 s
Topfart200 km/h——
TrækAWDRWDanden type
Praktiske egenskaber
Vægt ↓2505 kg——
Bagagerum500 l——
Længde4965 mm5040 mmBYD +75 mm
Bredde1970 mm1996 mmBYD +26 mm
Højde1695 mm1760 mmBYD +65 mm
Akseafstand3000 mm——

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

BMW iX

Omkostning pr. 100 km6,57
Pr. måned82
Pr. år985

BYD Atto 8

Omkostning pr. 100 km5,28
Pr. måned66
Pr. år792

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

BMW iX

BYD Atto 8

Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment E

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvilken har den længste rækkevidde — BMW iX eller BYD Atto 8?

BMW iX kører længere: 701 km WLTP mod 653 km for BYD Atto 8. Det er en forskel på 48 km.

Hvorfor har BYD Atto 8 et større batteri, men kortere rækkevidde end BMW iX?

BYD Atto 8 har 115 kWh og kører 653 km, mens BMW iX med sit batteri på 109,1 kWh kører 701 km. Energiforbruget afgør det: 17,6 mod 21,9 kWh/100 km.

Hvordan adskiller drivlinjerne på BMW iX og BYD Atto 8 sig?

BMW iX har AWD og 544 hk. BYD Atto 8 har RWD og 462 hk.

Hvilken er billigst at køre?

BYD Atto 8 bruger mindre strøm: 17,6 kWh/100 km mod 21,9 kWh/100 km i BMW iX. Over 15000 km om året er det en forskel på 645 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.