Nio EL8 vs Xpeng G9L

Xpeng G9L leder 6–3

Största skillnaderna: Bagageutrymme — Nio EL8 265 l, Xpeng G9L 935 l · DC-laddning — Nio EL8 240 kW, Xpeng G9L 540 kW · Effekt — Nio EL8 653 hk, Xpeng G9L 367 hk.

Nio EL8

Nio EL8 är en eldriven SUV i segmentet E som erbjuder hög effekt, 653 hästkrafter, samt fyrhjulsdrift med två olika batterikonfigurationer.

Xpeng G9L

Xpeng G9L är en SUV med sju sittplatser i E-segmentet: batteri på 110 kWh, WLTP-räckvidd på upp till 591 km och DC-laddning med 540 kW.

Profil mot marknaden: Nio EL8 vs Xpeng G9L

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

Nio EL8 eller Xpeng G9L — vem vinner var

Xpeng G9L leder 6–3

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmXpeng G9L +81 km
    Nio EL8
    510
    Xpeng G9L
    591
  • Batteri kWhXpeng G9L +10 kWh
    Nio EL8
    100
    Xpeng G9L
    110
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmXpeng G9L −0,1 kWh/100 km
    Nio EL8
    21,2
    Xpeng G9L
    21,1
  • Effekt hkNio EL8 +286 hk
    Nio EL8
    653
    Xpeng G9L
    367
  • 0–100 km/h ↓ sNio EL8 −2,9 s
    Nio EL8
    4,1
    Xpeng G9L
    7
  • Toppfart km/hIngen skillnad
    Nio EL8
    200
    Xpeng G9L
    200
  • DC-laddning kWXpeng G9L +300 kW
    Nio EL8
    240
    Xpeng G9L
    540
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    Nio EL8
    11
    Xpeng G9L
    11
  • Laddning ↓ minXpeng G9L −8 min
    Nio EL8
    20
    Xpeng G9L
    12
  • Vikt ↓ kgNio EL8 −142 kg
    Nio EL8
    2558
    Xpeng G9L
    2700
  • Bagageutrymme lXpeng G9L +670 l
    Nio EL8
    265
    Xpeng G9L
    935

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: Nio EL8 vs Xpeng G9L

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: Nio EL8 vs Xpeng G9L
Nyckelparametrar Nio EL8
100 kWh
Xpeng G9L
RWD Long Range
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd510 km591 kmXpeng +81 km
Batteri100 kWh110 kWhXpeng +10 kWh
Förbrukning ↓21,2 kWh/100 km21,1 kWh/100 kmXpeng −0,1 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning240 kW540 kWXpeng +300 kW
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning 10–80% ↓20 min12 minXpeng −8 min
Räckvidd per laddminut17,9 km/min34,5 km/minXpeng +16,6 km/min
Spänning400 V800 VXpeng +400 V
Prestanda och drivlina
Effekt653 hk367 hkNio +286 hk
0–100 km/h ↓4,1 s7 sNio −2,9 s
Toppfart200 km/h200 km/hIngen skillnad
DrivningAWDRWDannan typ
Praktiska egenskaper
Vikt ↓2558 kg2700 kgNio −142 kg
Bagageutrymme265 l935 lXpeng +670 l
V2L (extern strömförsörjning)JaJa—
Längd5099 mm5120 mmXpeng +21 mm
Bredd1989 mm1999 mmXpeng +10 mm
Höjd1750 mm1788 mmXpeng +38 mm
Hjulbas3070 mm3100 mmXpeng +30 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

Nio EL8

Kostnad per 100 km6,36
Per månad79
Per år954

Xpeng G9L

Kostnad per 100 km6,33
Per månad79
Per år950

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

Nio EL8

Xpeng G9L

Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment E

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — Nio EL8 eller Xpeng G9L?

Xpeng G9L går längre: 591 km WLTP mot 510 km för Nio EL8. Det är en skillnad på 81 km.

Hur skiljer sig drivlinorna på Nio EL8 och Xpeng G9L?

Nio EL8 har AWD och 653 hk. Xpeng G9L har RWD och 367 hk.

Vilken är kraftfullare — Nio EL8 eller Xpeng G9L?

Nio EL8 är starkare: 653 hk mot 367 hk för Xpeng G9L. Skillnaden är 286 hk.

Vilken har störst bagageutrymme?

Xpeng G9L rymmer mer: 935 l mot 265 l i Nio EL8. Skillnaden är 670 l.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.