Lancia Gamma vs Subaru Uncharted
Lancia Gamma leder 6–4
Största skillnaderna: AC-laddning — Lancia Gamma 7 kW, Subaru Uncharted 22 kW · Bagageutrymme — Lancia Gamma 560 l, Subaru Uncharted 403 l · Batteri — Lancia Gamma 97,2 kWh, Subaru Uncharted 77 kWh.
Lancia Gamma
Lancia Gamma är en eldriven crossover av segment C, och den finns i tre versioner: räckvidd enligt WLTP från 543 till 741 km, effekt från 230 till 350 hästkrafter, samt snabbladdning (DC) med 160 kW.
Subaru Uncharted
Subaru Uncharted är en SUV i segmentet C som erbjuder tre olika drivlinor med varierande räckvidd och prestanda, från 451 km till 592 km enligt WLTP-cykeln.
Profil mot marknaden: Lancia Gamma vs Subaru Uncharted
Lancia GammaLong Range
Subaru Uncharted77 kWh FWD
Lancia Gamma eller Subaru Uncharted — vem vinner var
Lancia Gamma leder 6–4
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmLancia Gamma +149 km
- Batteri kWhLancia Gamma +20,2 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmSubaru Uncharted −2,4 kWh/100 km
- Effekt hkLancia Gamma +21 hk
- 0–100 km/h ↓ sSubaru Uncharted −0,5 s
- Toppfart km/hLancia Gamma +30 km/h
- DC-laddning kWLancia Gamma +10 kW
- AC-laddning kWSubaru Uncharted +15 kW
- Vikt ↓ kgSubaru Uncharted −219 kg
- Bagageutrymme lLancia Gamma +157 l
Tekniska data: Lancia Gamma vs Subaru Uncharted
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Lancia GammaLong Range | Subaru Uncharted77 kWh FWD | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 741 km | 592 km | Lancia +149 km |
| Batteri | 97,2 kWh | 77 kWh | Lancia +20,2 kWh |
| Förbrukning ↓ | 16,2 kWh/100 km | 13,8 kWh/100 km | Subaru −2,4 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 160 kW | 150 kW | Lancia +10 kW |
| AC-laddning | 7 kW | 22 kW | Subaru +15 kW |
| Laddning ⚠ | 27 min 20–80% | 30 min 10–80% | 3 min |
| Räckvidd per laddminut | 16,5 km/min | 13,8 km/min | Lancia +2,7 km/min |
| Spänning | 400 V | 400 V | Ingen skillnad |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 245 hk | 224 hk | Lancia +21 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 7,8 s | 7,3 s | Subaru −0,5 s |
| Toppfart | 190 km/h | 160 km/h | Lancia +30 km/h |
| Drivning | FWD | FWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 2135 kg | 1916 kg | Subaru −219 kg |
| Bagageutrymme | 560 l | 403 l | Lancia +157 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Nej | bara Lancia |
| Längd | 4672 mm | 4535 mm | Lancia +137 mm |
| Bredd | 1898 mm | 1870 mm | Lancia +28 mm |
| Höjd | 1664 mm | 1625 mm | Lancia +39 mm |
| Hjulbas | 2791 mm | 2750 mm | Lancia +41 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Lancia Gamma
Subaru Uncharted
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Lancia Gamma
Subaru Uncharted
Andra jämförelser i denna klass: Crossover / SUV, segment C
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Lancia Gamma eller Subaru Uncharted?
Lancia Gamma går längre: 741 km WLTP mot 592 km för Subaru Uncharted. Det är en skillnad på 149 km.
Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?
Endast Lancia Gamma — dess 97,2 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Subaru Uncharted, med 77 kWh, erbjuder inte detta.
Vilken har störst bagageutrymme?
Lancia Gamma rymmer mer: 560 l mot 403 l i Subaru Uncharted. Skillnaden är 157 l.
Vilken laddar snabbast?
Lancia Gamma accepterar upp till 160 kW DC, Subaru Uncharted upp till 150 kW.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.





