Kia EV6 vs Škoda Enyaq

Kia EV6 leder 6–4

Största skillnaderna: Laddning 10–80% — Kia EV6 18 min, Škoda Enyaq 29 min · DC-laddning — Kia EV6 258 kW, Škoda Enyaq 165 kW · Effekt — Kia EV6 229 hk, Škoda Enyaq 286 hk.

Kia EV6

Kia EV6 är en eldriven crossover i segmentet D, som erbjuder tre olika drivlinor och batterier med varierande effekt och räckvidd.

Škoda Enyaq

Škoda Enyaq är en eldriven SUV i segmentet D med antingen bakhjulsdrift (RWD) eller fyrhjulsdrift (AWD): 190–340 hästkrafter, upp till 581 km räckvidd enligt WLTP-standarden och snabbladdning (DC) med upp till 165 kW.

Profil mot marknaden: Kia EV6 vs Škoda Enyaq

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

Kia EV6 eller Škoda Enyaq — vem vinner var

Kia EV6 leder 6–4

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmKia EV6 +1 km
    Kia EV6
    582
    Škoda Enyaq
    581
  • Batteri kWhKia EV6 +7 kWh
    Kia EV6
    84
    Škoda Enyaq
    77
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmŠkoda Enyaq −0,7 kWh/100 km
    Kia EV6
    15,9
    Škoda Enyaq
    15,2
  • Effekt hkŠkoda Enyaq +57 hk
    Kia EV6
    229
    Škoda Enyaq
    286
  • 0–100 km/h ↓ sŠkoda Enyaq −1,1 s
    Kia EV6
    7,7
    Škoda Enyaq
    6,6
  • Toppfart km/hKia EV6 +5 km/h
    Kia EV6
    185
    Škoda Enyaq
    180
  • DC-laddning kWKia EV6 +93 kW
    Kia EV6
    258
    Škoda Enyaq
    165
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    Kia EV6
    11
    Škoda Enyaq
    11
  • Laddning ↓ minKia EV6 −11 min
    Kia EV6
    18
    Škoda Enyaq
    29
  • Vikt ↓ kgKia EV6 −91 kg
    Kia EV6
    1975
    Škoda Enyaq
    2066
  • Bagageutrymme lŠkoda Enyaq +95 l
    Kia EV6
    490
    Škoda Enyaq
    585

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: Kia EV6 vs Škoda Enyaq

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: Kia EV6 vs Škoda Enyaq
Nyckelparametrar Kia EV6
84 kWh RWD
Škoda Enyaq
85
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd582 km581 kmKia +1 km
Batteri84 kWh77 kWhKia +7 kWh
Förbrukning ↓15,9 kWh/100 km15,2 kWh/100 kmŠkoda −0,7 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning258 kW165 kWKia +93 kW
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning 10–80% ↓18 min29 minKia −11 min
Räckvidd per laddminut22,6 km/min14 km/minKia +8,6 km/min
Spänning800 V400 VKia +400 V
Prestanda och drivlina
Effekt229 hk286 hkŠkoda +57 hk
0–100 km/h ↓7,7 s6,6 sŠkoda −1,1 s
Toppfart185 km/h180 km/hKia +5 km/h
DrivningRWDRWD—
Praktiska egenskaper
Vikt ↓1975 kg2066 kgKia −91 kg
Bagageutrymme490 l585 lŠkoda +95 l
V2L (extern strömförsörjning)JaJa—
Längd4695 mm4658 mmKia +37 mm
Bredd1890 mm1879 mmKia +11 mm
Höjd1550 mm1622 mmŠkoda +72 mm
Hjulbas2900 mm2766 mmKia +134 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

Kia EV6

Kostnad per 100 km4,77
Per månad60
Per år716

Škoda Enyaq

Kostnad per 100 km4,56
Per månad57
Per år684

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

Kia EV6

Škoda Enyaq

Andra jämförelser i denna klass: Crossover / SUV, segment D

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har störst bagageutrymme?

Škoda Enyaq rymmer mer: 585 l mot 490 l i Kia EV6. Skillnaden är 95 l.

Vilken laddar snabbast?

Kia EV6 accepterar upp till 258 kW DC, Škoda Enyaq upp till 165 kW. Laddning från 10 till 80% tar respektive 18 och 29 min.

Vilken är billigast att köra?

Škoda Enyaq förbrukar mindre el: 15,2 kWh/100 km mot 15,9 kWh/100 km i Kia EV6. Över 15000 km per år är det en skillnad på 105 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.