BMW iX4 vs Kia EV6

BMW iX4 leder 7–2

Största skillnaderna: Effekt — BMW iX4 469 hk, Kia EV6 229 hk · 0–100 km/h — BMW iX4 4,9 s, Kia EV6 7,7 s · DC-laddning — BMW iX4 400 kW, Kia EV6 258 kW.

BMW iX4

BMW iX4 är en eldriven SUV i segmentet D med fyrhjulsdrift (AWD): 374–469 hästkrafter, upp till 828 km räckvidd enligt WLTP-standarden och snabbladdning (DC) med upp till 400 kW.

Kia EV6

Kia EV6 är en eldriven crossover i segmentet D, som erbjuder tre olika drivlinor och batterier med varierande effekt och räckvidd.

Profil mot marknaden: BMW iX4 vs Kia EV6

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

BMW iX4 eller Kia EV6 — vem vinner var

BMW iX4 leder 7–2

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmBMW iX4 +246 km
    BMW iX4
    828
    Kia EV6
    582
  • Batteri kWhBMW iX4 +24,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Kia EV6
    84
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −0,2 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Kia EV6
    15,9
  • Effekt hkBMW iX4 +240 hk
    BMW iX4
    469
    Kia EV6
    229
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −2,8 s
    BMW iX4
    4,9
    Kia EV6
    7,7
  • Toppfart km/hBMW iX4 +25 km/h
    BMW iX4
    210
    Kia EV6
    185
  • DC-laddning kWBMW iX4 +142 kW
    BMW iX4
    400
    Kia EV6
    258
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    BMW iX4
    11
    Kia EV6
    11
  • Laddning ↓ minKia EV6 −3 min
    BMW iX4
    21
    Kia EV6
    18
  • Vikt ↓ kgKia EV6 −330 kg
    BMW iX4
    2305
    Kia EV6
    1975
  • Bagageutrymme lIngen skillnad
    BMW iX4
    490
    Kia EV6
    490

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: BMW iX4 vs Kia EV6

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: BMW iX4 vs Kia EV6
Nyckelparametrar BMW iX4
50 xDrive
Kia EV6
84 kWh RWD
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd828 km582 kmBMW +246 km
Batteri108,7 kWh84 kWhBMW +24,7 kWh
Förbrukning ↓15,7 kWh/100 km15,9 kWh/100 kmBMW −0,2 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning400 kW258 kWBMW +142 kW
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning 10–80% ↓21 min18 minKia −3 min
Räckvidd per laddminut27,6 km/min22,6 km/minBMW +5 km/min
Spänning800 V800 VIngen skillnad
Prestanda och drivlina
Effekt469 hk229 hkBMW +240 hk
0–100 km/h ↓4,9 s7,7 sBMW −2,8 s
Toppfart210 km/h185 km/hBMW +25 km/h
DrivningAWDRWDannan typ
Praktiska egenskaper
Vikt ↓2305 kg1975 kgKia −330 kg
Bagageutrymme490 l490 lIngen skillnad
V2L (extern strömförsörjning)JaJa—
Längd4782 mm4695 mmBMW +87 mm
Bredd1895 mm1890 mmBMW +5 mm
Höjd1595 mm1550 mmBMW +45 mm
Hjulbas2897 mm2900 mmKia +3 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

BMW iX4

Kostnad per 100 km4,71
Per månad59
Per år707

Kia EV6

Kostnad per 100 km4,77
Per månad60
Per år716

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

BMW iX4

Kia EV6

Andra jämförelser i denna klass: SUV / Crossover, segment D

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — BMW iX4 eller Kia EV6?

BMW iX4 går längre: 828 km WLTP mot 582 km för Kia EV6. Det är en skillnad på 246 km.

Hur skiljer sig drivlinorna på BMW iX4 och Kia EV6?

BMW iX4 har AWD och 469 hk. Kia EV6 har RWD och 229 hk.

Vilken är kraftfullare — BMW iX4 eller Kia EV6?

BMW iX4 är starkare: 469 hk mot 229 hk för Kia EV6. Skillnaden är 240 hk.

Vilken laddar snabbast?

BMW iX4 accepterar upp till 400 kW DC, Kia EV6 upp till 258 kW. Laddning från 10 till 80% tar respektive 21 och 18 min.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.