KGM Torres EVX vs Subaru Solterra
Subaru Solterra leder 7–4
Största skillnaderna: AC-laddning — KGM Torres EVX 10,5 kW, Subaru Solterra 22 kW · Bagageutrymme — KGM Torres EVX 839 l, Subaru Solterra 421 l · Effekt — KGM Torres EVX 207 hk, Subaru Solterra 343 hk.
KGM Torres EVX
KGM Torres EVX är en SUV i segmentet D som erbjuder en räckvidd på 503 km enligt WLTP-standarden, samt ett stort bagageutrymme på 839 liter.
Subaru Solterra
Subaru Solterra är en SUV i D-segmentet med fyrhjulsdrift, i årsmodell 2026 med 343 hk och en WLTP-räckvidd på 511 km.
Profil mot marknaden: KGM Torres EVX vs Subaru Solterra
KGM Torres EVXTorres EVX
Subaru SolterraAWD · årsmodell 2026
KGM Torres EVX eller Subaru Solterra — vem vinner var
Subaru Solterra leder 7–4
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmSubaru Solterra +8 km
- Batteri kWhKGM Torres EVX +7,5 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmSubaru Solterra −5 kWh/100 km
- Effekt hkSubaru Solterra +136 hk
- 0–100 km/h ↓ sSubaru Solterra −3,1 s
- Toppfart km/hKGM Torres EVX +15 km/h
- DC-laddning kWSubaru Solterra +30 kW
- AC-laddning kWSubaru Solterra +11,5 kW
- Laddning ↓ minSubaru Solterra −8 min
- Vikt ↓ kgKGM Torres EVX −192 kg
- Bagageutrymme lKGM Torres EVX +418 l
Tekniska data: KGM Torres EVX vs Subaru Solterra
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | KGM Torres EVXTorres EVX | Subaru SolterraAWD · årsmodell 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 503 km | 511 km | Subaru +8 km |
| Batteri | 80,6 kWh | 73,1 kWh | KGM +7,5 kWh |
| Förbrukning ↓ | 19,3 kWh/100 km | 14,3 kWh/100 km | Subaru −5 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 120 kW | 150 kW | Subaru +30 kW |
| AC-laddning | 10,5 kW | 22 kW | Subaru +11,5 kW |
| Laddning 10–80% ↓ | 36 min | 28 min | Subaru −8 min |
| Räckvidd per laddminut | 9,8 km/min | 12,8 km/min | Subaru +3 km/min |
| Spänning | 400 V | — | — |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 207 hk | 343 hk | Subaru +136 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 8,23 s | 5,1 s | Subaru −3,1 s |
| Toppfart | 175 km/h | 160 km/h | KGM +15 km/h |
| Drivning | FWD | AWD | annan typ |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 1925 kg | 2117 kg | KGM −192 kg |
| Bagageutrymme | 839 l | 421 l | KGM +418 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Nej | bara KGM |
| Längd | 4715 mm | — | — |
| Bredd | 1890 mm | — | — |
| Höjd | 1725 mm | — | — |
| Hjulbas | 2680 mm | — | — |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
KGM Torres EVX
Subaru Solterra
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
KGM Torres EVX
Subaru Solterra
Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment D
Vanliga frågor om denna jämförelse
Varför har KGM Torres EVX ett större batteri men kortare räckvidd än Subaru Solterra?
KGM Torres EVX har 80,6 kWh och kör 503 km, medan Subaru Solterra med sitt 73,1 kWh batteri kör 511 km. Energiförbrukningen avgör: 19,3 mot 14,3 kWh/100 km.
Hur skiljer sig drivlinorna på KGM Torres EVX och Subaru Solterra?
KGM Torres EVX har FWD och 207 hk. Subaru Solterra har AWD och 343 hk.
Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?
Endast KGM Torres EVX — dess 80,6 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Subaru Solterra, med 73,1 kWh, erbjuder inte detta.
Vilken är kraftfullare — KGM Torres EVX eller Subaru Solterra?
Subaru Solterra är starkare: 343 hk mot 207 hk för KGM Torres EVX. Skillnaden är 136 hk.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.





