BYD Sealion 7 vs KGM Torres EVX
BYD Sealion 7 leder 8–3
Största skillnaderna: Effekt — BYD Sealion 7 530 hk, KGM Torres EVX 207 hk · DC-laddning — BYD Sealion 7 230 kW, KGM Torres EVX 120 kW · 0–100 km/h — BYD Sealion 7 4,5 s, KGM Torres EVX 8,23 s.
BYD Sealion 7
BYD Sealion 7 är en SUV i D-segmentet i tre varianter: WLTP-räckvidd från 456 till 502 km, effekt från 312 till 530 hk.
KGM Torres EVX
KGM Torres EVX är en SUV i segmentet D som erbjuder en räckvidd på 503 km enligt WLTP-standarden, samt ett stort bagageutrymme på 839 liter.
Profil mot marknaden: BYD Sealion 7 vs KGM Torres EVX
BYD Sealion 7Excellence AWD
KGM Torres EVXTorres EVX
BYD Sealion 7 eller KGM Torres EVX — vem vinner var
BYD Sealion 7 leder 8–3
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmKGM Torres EVX +1 km
- Batteri kWhBYD Sealion 7 +10,7 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmBYD Sealion 7 −1,1 kWh/100 km
- Effekt hkBYD Sealion 7 +323 hk
- 0–100 km/h ↓ sBYD Sealion 7 −3,7 s
- Toppfart km/hBYD Sealion 7 +40 km/h
- DC-laddning kWBYD Sealion 7 +110 kW
- AC-laddning kWBYD Sealion 7 +0,5 kW
- Laddning ↓ minBYD Sealion 7 −12 min
- Vikt ↓ kgKGM Torres EVX −510 kg
- Bagageutrymme lKGM Torres EVX +319 l
Tekniska data: BYD Sealion 7 vs KGM Torres EVX
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | BYD Sealion 7Excellence AWD | KGM Torres EVXTorres EVX | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 502 km | 503 km | KGM +1 km |
| Batteri | 91,3 kWh | 80,6 kWh | BYD +10,7 kWh |
| Förbrukning ↓ | 18,2 kWh/100 km | 19,3 kWh/100 km | BYD −1,1 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 230 kW | 120 kW | BYD +110 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 10,5 kW | BYD +0,5 kW |
| Laddning 10–80% ↓ | 24 min | 36 min | BYD −12 min |
| Räckvidd per laddminut | 14,6 km/min | 9,8 km/min | BYD +4,8 km/min |
| Spänning | — | 400 V | — |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 530 hk | 207 hk | BYD +323 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 4,5 s | 8,23 s | BYD −3,7 s |
| Toppfart | 215 km/h | 175 km/h | BYD +40 km/h |
| Drivning | AWD | FWD | annan typ |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 2435 kg | 1925 kg | KGM −510 kg |
| Bagageutrymme | 520 l | 839 l | KGM +319 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Nej | Ja | bara KGM |
| Längd | 4830 mm | 4715 mm | BYD +115 mm |
| Bredd | — | 1890 mm | — |
| Höjd | — | 1725 mm | — |
| Hjulbas | 2930 mm | 2680 mm | BYD +250 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
BYD Sealion 7
KGM Torres EVX
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
BYD Sealion 7
KGM Torres EVX
Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment D
Vanliga frågor om denna jämförelse
Varför har BYD Sealion 7 ett större batteri men kortare räckvidd än KGM Torres EVX?
BYD Sealion 7 har 91,3 kWh och kör 502 km, medan KGM Torres EVX med sitt 80,6 kWh batteri kör 503 km. Energiförbrukningen avgör: 18,2 mot 19,3 kWh/100 km.
Hur skiljer sig drivlinorna på BYD Sealion 7 och KGM Torres EVX?
BYD Sealion 7 har AWD och 530 hk. KGM Torres EVX har FWD och 207 hk.
Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?
Endast KGM Torres EVX — dess 80,6 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. BYD Sealion 7, med 91,3 kWh, erbjuder inte detta.
Vilken är kraftfullare — BYD Sealion 7 eller KGM Torres EVX?
BYD Sealion 7 är starkare: 530 hk mot 207 hk för KGM Torres EVX. Skillnaden är 323 hk.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.




