Ford Mustang Mach-E vs Genesis GV60
Ford Mustang Mach-E leder 5–3
Största skillnaderna: DC-laddning — Ford Mustang Mach-E 150 kW, Genesis GV60 240 kW · 0–100 km/h — Ford Mustang Mach-E 6,1 s, Genesis GV60 7,8 s · Effekt — Ford Mustang Mach-E 276 hk, Genesis GV60 229 hk.
Ford Mustang Mach-E
Ford Mustang Mach-E är en SUV i D-segmentet, i årsmodell 2026 i fyra varianter: WLTP-räckvidd från 470 till 615 km, effekt från 268 till 487 hk.
Genesis GV60
Genesis GV60 är en crossover i segmentet D som erbjuder både bak- och fyrhjulsdrift, samt motorer med effekt från 229 till 490 hästkrafter.
Profil mot marknaden: Ford Mustang Mach-E vs Genesis GV60
Ford Mustang Mach-EExtended Range RWD · årsmodell 2026
Genesis GV60Premium RWD
Ford Mustang Mach-E eller Genesis GV60 — vem vinner var
Ford Mustang Mach-E leder 5–3
Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmFord Mustang Mach-E +54 km
- Batteri kWhFord Mustang Mach-E +4 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmFord Mustang Mach-E −2,4 kWh/100 km
- Effekt hkFord Mustang Mach-E +47 hk
- 0–100 km/h ↓ sFord Mustang Mach-E −1,7 s
- Toppfart km/hGenesis GV60 +5 km/h
- DC-laddning kWGenesis GV60 +90 kW
- AC-laddning kWSaknar data
- Laddning ↓ minSaknar data
- Vikt ↓ kgGenesis GV60 −36 kg
- Bagageutrymme lSaknar data
Tekniska data: Ford Mustang Mach-E vs Genesis GV60
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Ford Mustang Mach-EExtended Range RWD · årsmodell 2026 | Genesis GV60Premium RWD | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 615 km | 561 km | Ford +54 km |
| Batteri | 88 kWh | 84 kWh | Ford +4 kWh |
| Förbrukning ↓ | 14,3 kWh/100 km | 16,7 kWh/100 km | Ford −2,4 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 150 kW | 240 kW | Genesis +90 kW |
| AC-laddning | — | 11 kW | — |
| Laddning 10–80% ↓ | — | 18 min | — |
| Räckvidd per laddminut | — | 21,8 km/min | — |
| Spänning | — | 800 V | — |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 276 hk | 229 hk | Ford +47 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 6,1 s | 7,8 s | Ford −1,7 s |
| Toppfart | 180 km/h | 185 km/h | Genesis +5 km/h |
| Drivning | RWD | RWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 2086 kg | 2050 kg | Genesis −36 kg |
| Bagageutrymme | — | 432 l | — |
| V2L (extern strömförsörjning) | Nej | Ja | bara Genesis |
| Längd | — | 4515 mm | — |
| Bredd | — | 1890 mm | — |
| Höjd | — | 1580 mm | — |
| Hjulbas | — | 2900 mm | — |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Ford Mustang Mach-E
Genesis GV60
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Ford Mustang Mach-E
Genesis GV60
Andra jämförelser i denna klass: SUV / Crossover, segment D
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Ford Mustang Mach-E eller Genesis GV60?
Ford Mustang Mach-E går längre: 615 km WLTP mot 561 km för Genesis GV60. Det är en skillnad på 54 km.
Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?
Endast Genesis GV60 — dess 84 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Ford Mustang Mach-E, med 88 kWh, erbjuder inte detta.
Vilken laddar snabbast?
Ford Mustang Mach-E accepterar upp till 150 kW DC, Genesis GV60 upp till 240 kW.
Vilken är billigast att köra?
Ford Mustang Mach-E förbrukar mindre el: 14,3 kWh/100 km mot 16,7 kWh/100 km i Genesis GV60. Över 15000 km per år är det en skillnad på 360 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.



