BMW iX4 vs Leapmotor C10

BMW iX4 leder 8–1

Största skillnaderna: DC-laddning — BMW iX4 400 kW, Leapmotor C10 180 kW · WLTP-räckvidd — BMW iX4 828 km, Leapmotor C10 510 km · Effekt — BMW iX4 469 hk, Leapmotor C10 299 hk.

BMW iX4

BMW iX4 är en eldriven SUV i segmentet D med fyrhjulsdrift (AWD): 374–469 hästkrafter, upp till 828 km räckvidd enligt WLTP-standarden och snabbladdning (DC) med upp till 400 kW.

Leapmotor C10

Leapmotor C10 är en SUV i D-segmentet i tre varianter: WLTP-räckvidd från 420 till 510 km, effekt från 218 till 571 hk.

Profil mot marknaden: BMW iX4 vs Leapmotor C10

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

BMW iX4 eller Leapmotor C10 — vem vinner var

BMW iX4 leder 8–1

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmBMW iX4 +318 km
    BMW iX4
    828
    Leapmotor C10
    510
  • Batteri kWhBMW iX4 +26,8 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Leapmotor C10
    81,9
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −2,3 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Leapmotor C10
    18
  • Effekt hkBMW iX4 +170 hk
    BMW iX4
    469
    Leapmotor C10
    299
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −1,7 s
    BMW iX4
    4,9
    Leapmotor C10
    6,6
  • Toppfart km/hBMW iX4 +20 km/h
    BMW iX4
    210
    Leapmotor C10
    190
  • DC-laddning kWBMW iX4 +220 kW
    BMW iX4
    400
    Leapmotor C10
    180
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    BMW iX4
    11
    Leapmotor C10
    11
  • Vikt ↓ kgLeapmotor C10 −275 kg
    BMW iX4
    2305
    Leapmotor C10
    2030
  • Bagageutrymme lBMW iX4 +55 l
    BMW iX4
    490
    Leapmotor C10
    435

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: BMW iX4 vs Leapmotor C10

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: BMW iX4 vs Leapmotor C10
Nyckelparametrar BMW iX4
50 xDrive
Leapmotor C10
Design Long Range RWD (81,9 kWh)
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd828 km510 kmBMW +318 km
Batteri108,7 kWh81,9 kWhBMW +26,8 kWh
Förbrukning ↓15,7 kWh/100 km18 kWh/100 kmBMW −2,3 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning400 kW180 kWBMW +220 kW
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning ⚠21 min 10–80%22 min 30–80%1 min
Räckvidd per laddminut27,6 km/min11,6 km/minBMW +16 km/min
Spänning800 V800 VIngen skillnad
Prestanda och drivlina
Effekt469 hk299 hkBMW +170 hk
0–100 km/h ↓4,9 s6,6 sBMW −1,7 s
Toppfart210 km/h190 km/hBMW +20 km/h
DrivningAWDRWDannan typ
Praktiska egenskaper
Vikt ↓2305 kg2030 kgLeapmotor −275 kg
Bagageutrymme490 l435 lBMW +55 l
V2L (extern strömförsörjning)JaJa—
Längd4782 mm4739 mmBMW +43 mm
Bredd1895 mm1900 mmLeapmotor +5 mm
Höjd1595 mm1680 mmLeapmotor +85 mm
Hjulbas2897 mm2825 mmBMW +72 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

BMW iX4

Kostnad per 100 km4,71
Per månad59
Per år707

Leapmotor C10

Kostnad per 100 km5,4
Per månad67
Per år810

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

BMW iX4

Leapmotor C10

Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment D

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — BMW iX4 eller Leapmotor C10?

BMW iX4 går längre: 828 km WLTP mot 510 km för Leapmotor C10. Det är en skillnad på 318 km.

Hur skiljer sig drivlinorna på BMW iX4 och Leapmotor C10?

BMW iX4 har AWD och 469 hk. Leapmotor C10 har RWD och 299 hk.

Vilken är kraftfullare — BMW iX4 eller Leapmotor C10?

BMW iX4 är starkare: 469 hk mot 299 hk för Leapmotor C10. Skillnaden är 170 hk.

Vilken har störst bagageutrymme?

BMW iX4 rymmer mer: 490 l mot 435 l i Leapmotor C10. Skillnaden är 55 l.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.