Bentley Torcal vs Tesla Model X
Tesla Model X leder 6–1
Största skillnaderna: Bagageutrymme — Bentley Torcal 460 l, Tesla Model X 1050 l · Effekt — Bentley Torcal 888 hk, Tesla Model X 1020 hk · 0–100 km/h — Bentley Torcal 2,9 s, Tesla Model X 2,6 s.
Bentley Torcal
Bentley Torcal är den första elbilen av typen SUV från Bentley: batteriet har en kapacitet på 108,7 kWh, räckvidden är upp till 603 km enligt WLTP-standarden, och effekten är antingen 821 eller 888 hästkrafter.
Tesla Model X
En elektrisk SUV i segmentet F som erbjuder två drivlinor med hög effekt och en räckvidd som överstiger 570 km enligt WLTP-cykeln.
Profil mot marknaden: Bentley Torcal vs Tesla Model X
Bentley Torcal eller Tesla Model X — vem vinner var
Tesla Model X leder 6–1
Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmTesla Model X +6 km
- Batteri kWhSaknar data
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmBentley Torcal −1,3 kWh/100 km
- Effekt hkTesla Model X +132 hk
- 0–100 km/h ↓ sTesla Model X −0,3 s
- Toppfart km/hTesla Model X +2 km/h
- DC-laddning kWSaknar data
- AC-laddning kWSaknar data
- Laddning ↓ minSaknar data
- Vikt ↓ kgTesla Model X −250 kg
- Bagageutrymme lTesla Model X +590 l
Tekniska data: Bentley Torcal vs Tesla Model X
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Bentley Torcal S | Tesla Model XPlaid | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 603 km | 609 km | Tesla +6 km |
| Batteri | 108,7 kWh | — | — |
| Förbrukning ↓ | 18 kWh/100 km | 19,3 kWh/100 km | Bentley −1,3 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | — | 250 kW | — |
| AC-laddning | — | — | — |
| Laddning 10–80% ↓ | 16 min | — | — |
| Räckvidd per laddminut | 26,4 km/min | — | — |
| Spänning | — | 400 V | — |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 888 hk | 1020 hk | Tesla +132 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 2,9 s | 2,6 s | Tesla −0,3 s |
| Toppfart | 260 km/h | 262 km/h | Tesla +2 km/h |
| Drivning | AWD | AWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 2720 kg | 2470 kg | Tesla −250 kg |
| Bagageutrymme | 460 l | 1050 l | Tesla +590 l |
| Längd | 5008 mm | 5057 mm | Tesla +49 mm |
| Bredd | 2025 mm | 1999 mm | Bentley +26 mm |
| Höjd | 1677 mm | 1680 mm | Tesla +3 mm |
| Hjulbas | 3023 mm | 2965 mm | Bentley +58 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Bentley Torcal
Tesla Model X
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Bentley Torcal
Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment F
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har störst bagageutrymme?
Tesla Model X rymmer mer: 1050 l mot 460 l i Bentley Torcal. Skillnaden är 590 l.
Vilken är billigast att köra?
Bentley Torcal förbrukar mindre el: 18 kWh/100 km mot 19,3 kWh/100 km i Tesla Model X. Över 15000 km per år är det en skillnad på 195 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.



