Bentley Torcal vs Lucid Gravity

Oavgjort: 4 mot 4

Största skillnaderna: Bagageutrymme — Bentley Torcal 460 l, Lucid Gravity 780 l · 0–100 km/h — Bentley Torcal 2,9 s, Lucid Gravity 3,6 s · WLTP-räckvidd — Bentley Torcal 603 km, Lucid Gravity 748 km.

Bentley Torcal

Bentley Torcal är den första elbilen av typen SUV från Bentley: batteriet har en kapacitet på 108,7 kWh, räckvidden är upp till 603 km enligt WLTP-standarden, och effekten är antingen 821 eller 888 hästkrafter.

Lucid Gravity

Lucid Gravity är en SUV i segmentet F, som erbjuder två varianter med fyrhjulsdrift (AWD) och hög prestanda, samt en räckvidd på upp till 748 km i Grand Touring-versionen.

Profil mot marknaden: Bentley Torcal vs Lucid Gravity

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

Bentley Torcal eller Lucid Gravity — vem vinner var

Oavgjort: 4 mot 4

Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmLucid Gravity +145 km
    Bentley Torcal
    603
    Lucid Gravity
    748
  • Batteri kWhLucid Gravity +14,3 kWh
    Bentley Torcal
    108,7
    Lucid Gravity
    123
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmBentley Torcal −0,2 kWh/100 km
    Bentley Torcal
    18
    Lucid Gravity
    18,2
  • Effekt hkBentley Torcal +49 hk
    Bentley Torcal
    888
    Lucid Gravity
    839
  • 0–100 km/h ↓ sBentley Torcal −0,7 s
    Bentley Torcal
    2,9
    Lucid Gravity
    3,6
  • Toppfart km/hBentley Torcal +10 km/h
    Bentley Torcal
    260
    Lucid Gravity
    250
  • DC-laddning kWSaknar data
    Bentley Torcal
    —
    Lucid Gravity
    400
  • AC-laddning kWSaknar data
    Bentley Torcal
    —
    Lucid Gravity
    11
  • Laddning ↓ minSaknar data
    Bentley Torcal
    16
    Lucid Gravity
    —
  • Vikt ↓ kgLucid Gravity −70 kg
    Bentley Torcal
    2720
    Lucid Gravity
    2650
  • Bagageutrymme lLucid Gravity +320 l
    Bentley Torcal
    460
    Lucid Gravity
    780

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: Bentley Torcal vs Lucid Gravity

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: Bentley Torcal vs Lucid Gravity
Nyckelparametrar Bentley Torcal
S
Lucid Gravity
Grand Touring
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd603 km748 kmLucid +145 km
Batteri108,7 kWh123 kWhLucid +14,3 kWh
Förbrukning ↓18 kWh/100 km18,2 kWh/100 kmBentley −0,2 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning—400 kW—
AC-laddning—11 kW—
Laddning 10–80% ↓16 min——
Räckvidd per laddminut26,4 km/min——
Spänning—800 V—
Prestanda och drivlina
Effekt888 hk839 hkBentley +49 hk
0–100 km/h ↓2,9 s3,6 sBentley −0,7 s
Toppfart260 km/h250 km/hBentley +10 km/h
DrivningAWDAWD—
Praktiska egenskaper
Vikt ↓2720 kg2650 kgLucid −70 kg
Bagageutrymme460 l780 lLucid +320 l
Längd5008 mm5034 mmLucid +26 mm
Bredd2025 mm2024 mmBentley +1 mm
Höjd1677 mm1660 mmBentley +17 mm
Hjulbas3023 mm3035 mmLucid +12 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

Bentley Torcal

Kostnad per 100 km5,4
Per månad67
Per år810

Lucid Gravity

Kostnad per 100 km5,46
Per månad68
Per år819

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

Bentley Torcal

Lucid Gravity

Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment F

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — Bentley Torcal eller Lucid Gravity?

Lucid Gravity går längre: 748 km WLTP mot 603 km för Bentley Torcal. Det är en skillnad på 145 km.

Vilken har störst bagageutrymme?

Lucid Gravity rymmer mer: 780 l mot 460 l i Bentley Torcal. Skillnaden är 320 l.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.