Audi Q4 Sportback e-tron vs Leapmotor B10
Audi Q4 Sportback e-tron leder 7–1
Största skillnaderna: WLTP-räckvidd — Audi Q4 Sportback e-tron 576 km, Leapmotor B10 434 km · Effekt — Audi Q4 Sportback e-tron 286 hk, Leapmotor B10 218 hk · Förbrukning — Audi Q4 Sportback e-tron 13,4 kWh/100 km, Leapmotor B10 17,3 kWh/100 km.
Audi Q4 Sportback e-tron
Audi Q4 Sportback e-tron är en SUV-coupé i C-segmentet, i årsmodell 2027 i fyra varianter: WLTP-räckvidd från 451 till 576 km, effekt från 204 till 340 hk.
Leapmotor B10
Leapmotor B10 är en eldriven SUV i segmentet C med bakhjulsdrift (RWD): 218 hästkrafter, upp till 434 km räckvidd enligt WLTP-standarden och snabbladdning (DC) med upp till 168 kW.
Profil mot marknaden: Audi Q4 Sportback e-tron vs Leapmotor B10
Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance
Leapmotor B10Long Range
Audi Q4 Sportback e-tron eller Leapmotor B10 — vem vinner var
Audi Q4 Sportback e-tron leder 7–1
Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmAudi Q4 Sportback e-tron +142 km
- Batteri kWhAudi Q4 Sportback e-tron +9,9 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmAudi Q4 Sportback e-tron −3,9 kWh/100 km
- Effekt hkAudi Q4 Sportback e-tron +68 hk
- 0–100 km/h ↓ sAudi Q4 Sportback e-tron −1,4 s
- Toppfart km/hAudi Q4 Sportback e-tron +10 km/h
- DC-laddning kWLeapmotor B10 +3 kW
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Laddning ↓ minSaknar data
- Vikt ↓ kgSaknar data
- Bagageutrymme lAudi Q4 Sportback e-tron +97 l
Tekniska data: Audi Q4 Sportback e-tron vs Leapmotor B10
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance | Leapmotor B10Long Range | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 576 km | 434 km | Audi +142 km |
| Batteri | 77 kWh | 67,1 kWh | Audi +9,9 kWh |
| Förbrukning ↓ | 13,4 kWh/100 km | 17,3 kWh/100 km | Audi −3,9 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 165 kW | 168 kW | Leapmotor +3 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning 30–80% ↓ | — | 18 min | — |
| Räckvidd per laddminut | — | 12,1 km/min | — |
| Spänning | — | 400 V | — |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 286 hk | 218 hk | Audi +68 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 6,6 s | 8 s | Audi −1,4 s |
| Toppfart | 180 km/h | 170 km/h | Audi +10 km/h |
| Drivning | RWD | RWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | — | 1845 kg | — |
| Bagageutrymme | 527 l | 430 l | Audi +97 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Nej | Ja | bara Leapmotor |
| Längd | — | 4515 mm | — |
| Bredd | — | 1885 mm | — |
| Höjd | — | 1655 mm | — |
| Hjulbas | — | 2735 mm | — |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Audi Q4 Sportback e-tron
Leapmotor B10
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Audi Q4 Sportback e-tron
Leapmotor B10
Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment C
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Audi Q4 Sportback e-tron eller Leapmotor B10?
Audi Q4 Sportback e-tron går längre: 576 km WLTP mot 434 km för Leapmotor B10. Det är en skillnad på 142 km.
Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?
Endast Leapmotor B10 — dess 67,1 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Audi Q4 Sportback e-tron, med 77 kWh, erbjuder inte detta.
Vilken har störst bagageutrymme?
Audi Q4 Sportback e-tron rymmer mer: 527 l mot 430 l i Leapmotor B10. Skillnaden är 97 l.
Vilken laddar snabbast?
Audi Q4 Sportback e-tron accepterar upp till 165 kW DC, Leapmotor B10 upp till 168 kW.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.




