Ford Explorer vs Volkswagen ID. Tiguan
Ford Explorer conduce 4 la 1
Cele mai mari diferențe: Consum — Ford Explorer 13,1 kWh/100 km, Volkswagen ID. Tiguan 14,6 kWh/100 km · Încărcare DC — Ford Explorer 183 kW, Volkswagen ID. Tiguan 165 kW · 0–100 km/h — Ford Explorer 6,4 s, Volkswagen ID. Tiguan 6,6 s.
Ford Explorer
Ford Explorer este un SUV din segmentul D, în anul model 2027 în trei variante: autonomie WLTP între 444 și 602 km, putere între 190 și 340 CP.
Volkswagen ID. Tiguan
Volkswagen ID. Tiguan este un SUV electric din segmentul D, disponibil în trei versiuni: autonomie WLTP de la 456 la 607 km, putere de la 190 la 299 cai putere și încărcare DC până la 165 kW.
Profil față de piață: Ford Explorer vs Volkswagen ID. Tiguan
Ford ExplorerExtended Range RWD · an model 2027
Volkswagen ID. Tiguan77 kWh 210 kW
Ford Explorer sau Volkswagen ID. Tiguan — cine câștigă unde
Ford Explorer conduce 4 la 1
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmVolkswagen ID. Tiguan +5 km
- Baterie kWhFord Explorer +2 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmFord Explorer −1,5 kWh/100 km
- Putere CPFără diferență
- 0–100 km/h ↓ sFord Explorer −0,2 s
- Viteză maximă km/hFără diferență
- Încărcare DC kWFord Explorer +18 kW
- Încărcare AC kWFără date
- Încărcare ↓ minFără date
- Greutate ↓ kgFără date
- Portbagaj lFără date
Date tehnice: Ford Explorer vs Volkswagen ID. Tiguan
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Ford ExplorerExtended Range RWD · an model 2027 | Volkswagen ID. Tiguan77 kWh 210 kW | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 602 km | 607 km | Volkswagen +5 km |
| Baterie | 79 kWh | 77 kWh | Ford +2 kWh |
| Consum ↓ | 13,1 kWh/100 km | 14,6 kWh/100 km | Ford −1,5 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 183 kW | 165 kW | Ford +18 kW |
| Încărcare AC | — | — | — |
| Încărcare 10–80% ↓ | — | 29 min | — |
| Autonomie pe minut de încărcare | — | 14,7 km/min | — |
| Tensiune | — | 400 V | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 286 CP | 286 CP | Fără diferență |
| 0–100 km/h ↓ | 6,4 s | 6,6 s | Ford −0,2 s |
| Viteză maximă | 180 km/h | 180 km/h | Fără diferență |
| Tracțiune | RWD | RWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | — | 2080 kg | — |
| Portbagaj | — | 534 l | — |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar Volkswagen |
| Lungime | — | 4618 mm | — |
| Lățime | — | 1855 mm | — |
| Înălțime | — | 1635 mm | — |
| Ampatament | — | 2771 mm | — |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Ford Explorer
Volkswagen ID. Tiguan
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Ford Explorer
Volkswagen ID. Tiguan
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
De ce Ford Explorer are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Volkswagen ID. Tiguan?
Ford Explorer are 79 kWh și parcurge 602 km, în timp ce Volkswagen ID. Tiguan, cu bateria de 77 kWh, parcurge 607 km. Consumul de energie decide: 13,1 față de 14,6 kWh/100 km.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Volkswagen ID. Tiguan — bateria sa de 77 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Ford Explorer, cu 79 kWh, nu oferă această opțiune.
Care se încarcă mai repede?
Ford Explorer acceptă până la 183 kW DC, Volkswagen ID. Tiguan până la 165 kW.
Care este mai ieftin de utilizat?
Ford Explorer consumă mai puțină electricitate: 13,1 kWh/100 km față de 14,6 kWh/100 km în Volkswagen ID. Tiguan. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 225 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.



