Polestar 4 vs Volkswagen ID. Tiguan
Volkswagen ID. Tiguan conduce 6 la 4
Cele mai mari diferențe: Baterie — Polestar 4 94 kWh, Volkswagen ID. Tiguan 77 kWh · Consum — Polestar 4 17,8 kWh/100 km, Volkswagen ID. Tiguan 14,6 kWh/100 km · Încărcare DC — Polestar 4 200 kW, Volkswagen ID. Tiguan 165 kW.
Polestar 4
Polestar 4 este un SUV din clasa D, care oferă o putere ridicată în versiunea cu două motoare și o autonomie mare în configurația cu un singur motor.
Volkswagen ID. Tiguan
Volkswagen ID. Tiguan este un SUV electric din segmentul D, disponibil în trei versiuni: autonomie WLTP de la 456 la 607 km, putere de la 190 la 299 cai putere și încărcare DC până la 165 kW.
Profil față de piață: Polestar 4 vs Volkswagen ID. Tiguan
Polestar 4Rear Motor
Volkswagen ID. Tiguan77 kWh 210 kW
Polestar 4 sau Volkswagen ID. Tiguan — cine câștigă unde
Volkswagen ID. Tiguan conduce 6 la 4
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmPolestar 4 +13 km
- Baterie kWhPolestar 4 +17 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmVolkswagen ID. Tiguan −3,2 kWh/100 km
- Putere CPVolkswagen ID. Tiguan +14 CP
- 0–100 km/h ↓ sVolkswagen ID. Tiguan −0,5 s
- Viteză maximă km/hPolestar 4 +20 km/h
- Încărcare DC kWPolestar 4 +35 kW
- Încărcare AC kWFără date
- Încărcare ↓ minVolkswagen ID. Tiguan −1 min
- Greutate ↓ kgVolkswagen ID. Tiguan −150 kg
- Portbagaj lVolkswagen ID. Tiguan +8 l
Date tehnice: Polestar 4 vs Volkswagen ID. Tiguan
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Polestar 4Rear Motor | Volkswagen ID. Tiguan77 kWh 210 kW | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 620 km | 607 km | Polestar +13 km |
| Baterie | 94 kWh | 77 kWh | Polestar +17 kWh |
| Consum ↓ | 17,8 kWh/100 km | 14,6 kWh/100 km | Volkswagen −3,2 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 200 kW | 165 kW | Polestar +35 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | — | — |
| Încărcare 10–80% ↓ | 30 min | 29 min | Volkswagen −1 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 14,5 km/min | 14,7 km/min | Volkswagen +0,2 km/min |
| Tensiune | 400 V | 400 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 272 CP | 286 CP | Volkswagen +14 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 7,1 s | 6,6 s | Volkswagen −0,5 s |
| Viteză maximă | 200 km/h | 180 km/h | Polestar +20 km/h |
| Tracțiune | RWD | RWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2230 kg | 2080 kg | Volkswagen −150 kg |
| Portbagaj | 526 l | 534 l | Volkswagen +8 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4839 mm | 4618 mm | Polestar +221 mm |
| Lățime | 2008 mm | 1855 mm | Polestar +153 mm |
| Înălțime | 1544 mm | 1635 mm | Volkswagen +91 mm |
| Ampatament | 2999 mm | 2771 mm | Polestar +228 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Polestar 4
Volkswagen ID. Tiguan
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Polestar 4
Volkswagen ID. Tiguan
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Polestar 4 sau Volkswagen ID. Tiguan?
Polestar 4 merge mai departe: 620 km WLTP față de cei 607 km ai modelului Volkswagen ID. Tiguan. Aceasta este o diferență de 13 km.
Care se încarcă mai repede?
Polestar 4 acceptă până la 200 kW DC, Volkswagen ID. Tiguan până la 165 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 30 și 29 min.
Care este mai ieftin de utilizat?
Volkswagen ID. Tiguan consumă mai puțină electricitate: 14,6 kWh/100 km față de 17,8 kWh/100 km în Polestar 4. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 480 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.



