BMW iX4 vs Ford Explorer

BMW iX4 conduce 6 la 1

Cele mai mari diferențe: Încărcare DC — BMW iX4 400 kW, Ford Explorer 183 kW · Putere — BMW iX4 469 CP, Ford Explorer 286 CP · Baterie — BMW iX4 108,7 kWh, Ford Explorer 79 kWh.

BMW iX4

BMW iX4 este un SUV electric din clasa D, cu tracțiune integrală (AWD): are o putere de 374–469 cai putere, o autonomie de până la 828 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 400 kW.

Ford Explorer

Ford Explorer este un SUV din segmentul D, în anul model 2027 în trei variante: autonomie WLTP între 444 și 602 km, putere între 190 și 340 CP.

Profil față de piață: BMW iX4 vs Ford Explorer

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

BMW iX4 sau Ford Explorer — cine câștigă unde

BMW iX4 conduce 6 la 1

Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmBMW iX4 +226 km
    BMW iX4
    828
    Ford Explorer
    602
  • Baterie kWhBMW iX4 +29,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Ford Explorer
    79
  • Consum ↓ kWh/100 kmFord Explorer −2,6 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Ford Explorer
    13,1
  • Putere CPBMW iX4 +183 CP
    BMW iX4
    469
    Ford Explorer
    286
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −1,5 s
    BMW iX4
    4,9
    Ford Explorer
    6,4
  • Viteză maximă km/hBMW iX4 +30 km/h
    BMW iX4
    210
    Ford Explorer
    180
  • Încărcare DC kWBMW iX4 +217 kW
    BMW iX4
    400
    Ford Explorer
    183
  • Încărcare AC kWFără date
    BMW iX4
    11
    Ford Explorer
    —
  • Încărcare ↓ minFără date
    BMW iX4
    21
    Ford Explorer
    —
  • Greutate ↓ kgFără date
    BMW iX4
    2305
    Ford Explorer
    —
  • Portbagaj lFără date
    BMW iX4
    490
    Ford Explorer
    —

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: BMW iX4 vs Ford Explorer

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: BMW iX4 vs Ford Explorer
Parametri-cheie BMW iX4
50 xDrive
Ford Explorer
Extended Range RWD · an model 2027
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP828 km602 kmBMW +226 km
Baterie108,7 kWh79 kWhBMW +29,7 kWh
Consum ↓15,7 kWh/100 km13,1 kWh/100 kmFord −2,6 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC400 kW183 kWBMW +217 kW
Încărcare AC11 kW——
Încărcare 10–80% ↓21 min——
Autonomie pe minut de încărcare27,6 km/min——
Tensiune800 V——
Performanță și tracțiune
Putere469 CP286 CPBMW +183 CP
0–100 km/h ↓4,9 s6,4 sBMW −1,5 s
Viteză maximă210 km/h180 km/hBMW +30 km/h
TracțiuneAWDRWDalt tip
Aspecte practice
Greutate ↓2305 kg——
Portbagaj490 l——
V2L (alimentare externă)DaNudoar BMW
Lungime4782 mm——
Lățime1895 mm——
Înălțime1595 mm——
Ampatament2897 mm——

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

BMW iX4

Cost la 100 km4,71
Lunar59
Anual707

Ford Explorer

Cost la 100 km3,93
Lunar49
Anual589

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

BMW iX4

Ford Explorer

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — BMW iX4 sau Ford Explorer?

BMW iX4 merge mai departe: 828 km WLTP față de cei 602 km ai modelului Ford Explorer. Aceasta este o diferență de 226 km.

Cum diferă tracțiunea la BMW iX4 și Ford Explorer?

BMW iX4 are AWD și 469 CP. Ford Explorer are RWD și 286 CP.

Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?

Doar BMW iX4 — bateria sa de 108,7 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Ford Explorer, cu 79 kWh, nu oferă această opțiune.

Care este mai puternic — BMW iX4 sau Ford Explorer?

BMW iX4 este mai puternic: 469 CP față de cei 286 CP ai modelului Ford Explorer. Diferența este de 183 CP.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.