BMW iX4 vs Tesla Model Y
Tesla Model Y conduce 5 la 4
Cele mai mari diferențe: Portbagaj — BMW iX4 490 l, Tesla Model Y 822 l · Încărcare DC — BMW iX4 400 kW, Tesla Model Y 250 kW · Baterie — BMW iX4 108,7 kWh, Tesla Model Y 79 kWh.
BMW iX4
BMW iX4 este un SUV electric din clasa D, cu tracțiune integrală (AWD): are o putere de 374–469 cai putere, o autonomie de până la 828 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 400 kW.
Tesla Model Y
Tesla Model Y este un SUV din segmentul D, oferit în anul model 2026 în patru variante: autonomie WLTP de la 525 la 622 km, accelerație de la 0 la 100 km/h de la 7,2 la 3,5 secunde.
Profil față de piață: BMW iX4 vs Tesla Model Y
BMW iX450 xDrive
Tesla Model YPremium AWD
BMW iX4 sau Tesla Model Y — cine câștigă unde
Tesla Model Y conduce 5 la 4
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmBMW iX4 +206 km
- Baterie kWhBMW iX4 +29,7 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmTesla Model Y −0,1 kWh/100 km
- Putere CPTesla Model Y +45 CP
- 0–100 km/h ↓ sTesla Model Y −0,3 s
- Viteză maximă km/hBMW iX4 +9 km/h
- Încărcare DC kWBMW iX4 +150 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minFără date
- Greutate ↓ kgTesla Model Y −308 kg
- Portbagaj lTesla Model Y +332 l
Date tehnice: BMW iX4 vs Tesla Model Y
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | BMW iX450 xDrive | Tesla Model YPremium AWD | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 828 km | 622 km | BMW +206 km |
| Baterie | 108,7 kWh | 79 kWh | BMW +29,7 kWh |
| Consum ↓ | 15,7 kWh/100 km | 15,6 kWh/100 km | Tesla −0,1 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 400 kW | 250 kW | BMW +150 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 21 min | — | — |
| Autonomie pe minut de încărcare | 27,6 km/min | — | — |
| Tensiune | 800 V | 400 V | BMW +400 V |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 469 CP | 514 CP | Tesla +45 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 4,6 s | Tesla −0,3 s |
| Viteză maximă | 210 km/h | 201 km/h | BMW +9 km/h |
| Tracțiune | AWD | AWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2305 kg | 1997 kg | Tesla −308 kg |
| Portbagaj | 490 l | 822 l | Tesla +332 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Nu | doar BMW |
| Lungime | 4782 mm | 4790 mm | Tesla +8 mm |
| Lățime | 1895 mm | 1920 mm | Tesla +25 mm |
| Înălțime | 1595 mm | 1624 mm | Tesla +29 mm |
| Ampatament | 2897 mm | 2890 mm | BMW +7 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
BMW iX4
Tesla Model Y
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Tesla Model Y
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — BMW iX4 sau Tesla Model Y?
BMW iX4 merge mai departe: 828 km WLTP față de cei 622 km ai modelului Tesla Model Y. Aceasta este o diferență de 206 km.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar BMW iX4 — bateria sa de 108,7 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Tesla Model Y, cu 79 kWh, nu oferă această opțiune.
Care are portbagajul mai mare?
Tesla Model Y are capacitate mai mare: 822 l față de 490 l în BMW iX4. Diferența este de 332 l.
Care se încarcă mai repede?
BMW iX4 acceptă până la 400 kW DC, Tesla Model Y până la 250 kW.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.





