BMW iX4 vs Volvo EX60
Volvo EX60 conduce 5 la 4
Cele mai mari diferențe: Putere — BMW iX4 469 CP, Volvo EX60 680 CP · 0–100 km/h — BMW iX4 4,9 s, Volvo EX60 3,9 s · Viteză maximă — BMW iX4 210 km/h, Volvo EX60 180 km/h.
BMW iX4
BMW iX4 este un SUV electric din clasa D, cu tracțiune integrală (AWD): are o putere de 374–469 cai putere, o autonomie de până la 828 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 400 kW.
Volvo EX60
Volvo EX60 este un SUV electric din segmentul D, disponibil în trei versiuni: autonomie WLTP de la 611 la 810 km, putere de la 374 la 680 cai putere și încărcare DC (de curent continuu) până la 400 kW.
Profil față de piață: BMW iX4 vs Volvo EX60
BMW iX450 xDrive
Volvo EX60P12 AWD
BMW iX4 sau Volvo EX60 — cine câștigă unde
Volvo EX60 conduce 5 la 4
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmBMW iX4 +18 km
- Baterie kWhVolvo EX60 +8,3 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −0,4 kWh/100 km
- Putere CPVolvo EX60 +211 CP
- 0–100 km/h ↓ sVolvo EX60 −1 s
- Viteză maximă km/hBMW iX4 +30 km/h
- Încărcare DC kWFără diferență
- Încărcare AC kWFără date
- Încărcare ↓ minVolvo EX60 −2 min
- Greutate ↓ kgBMW iX4 −51 kg
- Portbagaj lVolvo EX60 +33 l
Date tehnice: BMW iX4 vs Volvo EX60
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | BMW iX450 xDrive | Volvo EX60P12 AWD | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 828 km | 810 km | BMW +18 km |
| Baterie | 108,7 kWh | 117 kWh | Volvo +8,3 kWh |
| Consum ↓ | 15,7 kWh/100 km | 16,1 kWh/100 km | BMW −0,4 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 400 kW | 400 kW | Fără diferență |
| Încărcare AC | 11 kW | — | — |
| Încărcare 10–80% ↓ | 21 min | 19 min | Volvo −2 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 27,6 km/min | 29,8 km/min | Volvo +2,2 km/min |
| Tensiune | 800 V | 800 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 469 CP | 680 CP | Volvo +211 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 3,9 s | Volvo −1 s |
| Viteză maximă | 210 km/h | 180 km/h | BMW +30 km/h |
| Tracțiune | AWD | AWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2305 kg | 2356 kg | BMW −51 kg |
| Portbagaj | 490 l | 523 l | Volvo +33 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4782 mm | 4803 mm | Volvo +21 mm |
| Lățime | 1895 mm | 1908 mm | Volvo +13 mm |
| Înălțime | 1595 mm | 1635 mm | Volvo +40 mm |
| Ampatament | 2897 mm | 2970 mm | Volvo +73 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
BMW iX4
Volvo EX60
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Volvo EX60
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — BMW iX4 sau Volvo EX60?
BMW iX4 merge mai departe: 828 km WLTP față de cei 810 km ai modelului Volvo EX60. Aceasta este o diferență de 18 km.
De ce Volvo EX60 are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât BMW iX4?
Volvo EX60 are 117 kWh și parcurge 810 km, în timp ce BMW iX4, cu bateria de 108,7 kWh, parcurge 828 km. Consumul de energie decide: 16,1 față de 15,7 kWh/100 km.
Care este mai puternic — BMW iX4 sau Volvo EX60?
Volvo EX60 este mai puternic: 680 CP față de cei 469 CP ai modelului BMW iX4. Diferența este de 211 CP.
Care se încarcă mai repede?
BMW iX4 acceptă până la 400 kW DC, Volvo EX60 până la 400 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 21 și 19 min.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.


