Dacia Spring vs Dacia Spring
Dacia Spring conduce 8 la 1
Cele mai mari diferențe: Putere — Dacia Spring 45 CP, Dacia Spring 82 CP · Încărcare DC — Dacia Spring 30 kW, Dacia Spring 50 kW · 0–100 km/h — Dacia Spring 19 s, Dacia Spring 12,1 s.
Dacia Spring
Dacia Spring este un hatchback urban din segmentul A, în anul model 2026 în două variante de putere: 70 și 100 CP, cu autonomie WLTP de până la 225 km.
Dacia Spring
Noua generație Dacia Spring este o mașină de oraș, tip hatchback, din clasa A, cu o baterie de 27,5 kWh, o autonomie WLTP de 250 km și o putere de 82 cai putere.
Profil față de piață: Dacia Spring vs Dacia Spring
- Dacia SpringElectric 45
- Dacia SpringElectric 80
Dacia Spring sau Dacia Spring — cine câștigă unde
Dacia Spring conduce 8 la 1
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmDacia Spring +20 km
- Baterie kWhDacia Spring +0,7 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmDacia Spring −1,2 kWh/100 km
- Putere CPDacia Spring +37 CP
- 0–100 km/h ↓ sDacia Spring −6,9 s
- Viteză maximă km/hDacia Spring +5 km/h
- Încărcare DC kWDacia Spring +20 kW
- Încărcare AC kWFără date
- Greutate ↓ kgDacia Spring −292 kg
- Portbagaj lDacia Spring +35 l
Date tehnice: Dacia Spring vs Dacia Spring
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Dacia SpringElectric 45 | Dacia SpringElectric 80 | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 230 km | 250 km | Dacia +20 km |
| Baterie | 26,8 kWh | 27,5 kWh | Dacia +0,7 kWh |
| Consum ↓ | 13,9 kWh/100 km | 12,7 kWh/100 km | Dacia −1,2 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 30 kW | 50 kW | Dacia +20 kW |
| Încărcare AC | 7 kW | — | — |
| Încărcare ⚠ | 56 min 0–80% | 30 min 10–80% | 26 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 3,3 km/min | 5,8 km/min | Dacia +2,5 km/min |
| Tensiune | 400 V | — | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 45 CP | 82 CP | Dacia +37 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 19 s | 12,1 s | Dacia −6,9 s |
| Viteză maximă | 125 km/h | 130 km/h | Dacia +5 km/h |
| Tracțiune | FWD | FWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 895 kg | 1187 kg | Dacia −292 kg |
| Portbagaj | 290 l | 325 l | Dacia +35 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 3701 mm | 3855 mm | Dacia +154 mm |
| Lățime | 1583 mm | 1722 mm | Dacia +139 mm |
| Înălțime | 1489 mm | 1519 mm | Dacia +30 mm |
| Ampatament | 2423 mm | 2492 mm | Dacia +69 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Dacia Spring
Dacia Spring
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Dacia Spring
Dacia Spring
Alte comparații în această clasă: Hatchback, segmentul A
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Dacia Spring sau Dacia Spring?
Dacia Spring merge mai departe: 250 km WLTP față de cei 230 km ai modelului Dacia Spring. Aceasta este o diferență de 20 km.
Care este mai puternic — Dacia Spring sau Dacia Spring?
Dacia Spring este mai puternic: 82 CP față de cei 45 CP ai modelului Dacia Spring. Diferența este de 37 CP.
Care are portbagajul mai mare?
Dacia Spring are capacitate mai mare: 325 l față de 290 l în Dacia Spring. Diferența este de 35 l.
Care se încarcă mai repede?
Dacia Spring acceptă până la 30 kW DC, Dacia Spring până la 50 kW.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.




