Dacia Spring vs Renault Twingo E-Tech
Renault Twingo E-Tech conduce 3 la 2
Cele mai mari diferențe: Portbagaj — Dacia Spring 325 l, Renault Twingo E-Tech 360 l · Autonomie WLTP — Dacia Spring 250 km, Renault Twingo E-Tech 263 km · Consum — Dacia Spring 12,7 kWh/100 km, Renault Twingo E-Tech 12,2 kWh/100 km.
Dacia Spring
Noua generație Dacia Spring este o mașină de oraș, tip hatchback, din clasa A, cu o baterie de 27,5 kWh, o autonomie WLTP de 250 km și o putere de 82 cai putere.
Renault Twingo E-Tech
Renault Twingo E-Tech este un hatchback de oraș, din clasa A, care oferă o autonomie de 263 kilometri și are dimensiuni reduse.
Profil față de piață: Dacia Spring vs Renault Twingo E-Tech
- Dacia SpringElectric 80
Renault Twingo E-Tech27.5 kWh
Dacia Spring sau Renault Twingo E-Tech — cine câștigă unde
Renault Twingo E-Tech conduce 3 la 2
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmRenault Twingo E-Tech +13 km
- Baterie kWhFără diferență
- Consum ↓ kWh/100 kmRenault Twingo E-Tech −0,5 kWh/100 km
- Putere CPDacia Spring +2 CP
- 0–100 km/h ↓ sFără diferență
- Viteză maximă km/hFără diferență
- Încărcare DC kWFără diferență
- Încărcare AC kWFără date
- Încărcare ↓ minFără diferență
- Greutate ↓ kgDacia Spring −13 kg
- Portbagaj lRenault Twingo E-Tech +35 l
Date tehnice: Dacia Spring vs Renault Twingo E-Tech
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Dacia SpringElectric 80 | Renault Twingo E-Tech27.5 kWh | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 250 km | 263 km | Renault +13 km |
| Baterie | 27,5 kWh | 27,5 kWh | Fără diferență |
| Consum ↓ | 12,7 kWh/100 km | 12,2 kWh/100 km | Renault −0,5 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 50 kW | 50 kW | Fără diferență |
| Încărcare AC | — | 11 kW | — |
| Încărcare 10–80% ↓ | 30 min | 30 min | Fără diferență |
| Autonomie pe minut de încărcare | 5,8 km/min | 6,1 km/min | Renault +0,3 km/min |
| Tensiune | — | 400 V | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 82 CP | 80 CP | Dacia +2 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 12,1 s | 12,1 s | Fără diferență |
| Viteză maximă | 130 km/h | 130 km/h | Fără diferență |
| Tracțiune | FWD | FWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 1187 kg | 1200 kg | Dacia −13 kg |
| Portbagaj | 325 l | 360 l | Renault +35 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 3855 mm | 3789 mm | Dacia +66 mm |
| Lățime | 1722 mm | 1720 mm | Dacia +2 mm |
| Înălțime | 1519 mm | 1495 mm | Dacia +24 mm |
| Ampatament | 2492 mm | 2500 mm | Renault +8 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Dacia Spring
Renault Twingo E-Tech
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Dacia Spring
Renault Twingo E-Tech
Alte comparații în această clasă: Hatchback, segmentul A
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Dacia Spring sau Renault Twingo E-Tech?
Renault Twingo E-Tech merge mai departe: 263 km WLTP față de cei 250 km ai modelului Dacia Spring. Aceasta este o diferență de 13 km.
Care se încarcă mai repede?
Dacia Spring acceptă până la 50 kW DC, Renault Twingo E-Tech până la 50 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 30 și 30 min.
Care este mai ieftin de utilizat?
Renault Twingo E-Tech consumă mai puțină electricitate: 12,2 kWh/100 km față de 12,7 kWh/100 km în Dacia Spring. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 75 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.




