Dacia Spring vs Smart #2

Smart #2 conduce 6 la 2

Cele mai mari diferențe: Baterie — Dacia Spring 27,5 kWh, Smart #2 35,8 kWh · Încărcare DC — Dacia Spring 50 kW, Smart #2 65 kW · Autonomie WLTP — Dacia Spring 250 km, Smart #2 290 km.

Dacia Spring

Noua generație Dacia Spring este o mașină de oraș, tip hatchback, din clasa A, cu o baterie de 27,5 kWh, o autonomie WLTP de 250 km și o putere de 82 cai putere.

Smart #2

Smart #2 este o mașină urbană, de segmentul A, concepută pentru două persoane: are o baterie de 35,8 kWh, o autonomie WLTP de 290 km, o putere de 82 cai putere și suportă încărcare rapidă (DC) de până la 65 kW.

Profil față de piață: Dacia Spring vs Smart #2

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Dacia Spring sau Smart #2 — cine câștigă unde

Smart #2 conduce 6 la 2

Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmSmart #2 +40 km
    Dacia Spring
    250
    Smart #2
    290
  • Baterie kWhSmart #2 +8,3 kWh
    Dacia Spring
    27,5
    Smart #2
    35,8
  • Consum ↓ kWh/100 kmDacia Spring −0,9 kWh/100 km
    Dacia Spring
    12,7
    Smart #2
    13,6
  • Putere CPFără diferență
    Dacia Spring
    82
    Smart #2
    82
  • 0–100 km/h ↓ sSmart #2 −0,5 s
    Dacia Spring
    12,1
    Smart #2
    11,6
  • Viteză maximă km/hSmart #2 +10 km/h
    Dacia Spring
    130
    Smart #2
    140
  • Încărcare DC kWSmart #2 +15 kW
    Dacia Spring
    50
    Smart #2
    65
  • Încărcare AC kWFără date
    Dacia Spring
    —
    Smart #2
    11
  • Încărcare ↓ minFără date
    Dacia Spring
    30
    Smart #2
    —
  • Greutate ↓ kgSmart #2 −47 kg
    Dacia Spring
    1187
    Smart #2
    1140
  • Portbagaj lDacia Spring +20 l
    Dacia Spring
    325
    Smart #2
    305

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Dacia Spring vs Smart #2

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Dacia Spring vs Smart #2
Parametri-cheie Dacia Spring
Electric 80
Smart #2
Pure+
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP250 km290 kmSmart +40 km
Baterie27,5 kWh35,8 kWhSmart +8,3 kWh
Consum ↓12,7 kWh/100 km13,6 kWh/100 kmDacia −0,9 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC50 kW65 kWSmart +15 kW
Încărcare AC—11 kW—
Încărcare 10–80% ↓30 min——
Autonomie pe minut de încărcare5,8 km/min——
Tensiune———
Performanță și tracțiune
Putere82 CP82 CPFără diferență
0–100 km/h ↓12,1 s11,6 sSmart −0,5 s
Viteză maximă130 km/h140 km/hSmart +10 km/h
TracțiuneFWDRWDalt tip
Aspecte practice
Greutate ↓1187 kg1140 kgSmart −47 kg
Portbagaj325 l305 lDacia +20 l
V2L (alimentare externă)DaNudoar Dacia
Lungime3855 mm2746 mmDacia +1109 mm
Lățime1722 mm1760 mmSmart +38 mm
Înălțime1519 mm1555 mmSmart +36 mm
Ampatament2492 mm1875 mmDacia +617 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Dacia Spring

Cost la 100 km3,81
Lunar48
Anual571

Smart #2

Cost la 100 km4,08
Lunar51
Anual612

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Dacia Spring

Smart #2

Alte comparații în această clasă: Hatchback, segmentul A

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — Dacia Spring sau Smart #2?

Smart #2 merge mai departe: 290 km WLTP față de cei 250 km ai modelului Dacia Spring. Aceasta este o diferență de 40 km.

Cum diferă tracțiunea la Dacia Spring și Smart #2?

Dacia Spring are FWD și 82 CP. Smart #2 are RWD și 82 CP.

Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?

Doar Dacia Spring — bateria sa de 27,5 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Smart #2, cu 35,8 kWh, nu oferă această opțiune.

Care se încarcă mai repede?

Dacia Spring acceptă până la 50 kW DC, Smart #2 până la 65 kW.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.