Dacia Spring vs Leapmotor T03
Dacia Spring conduce 4 la 3
Cele mai mari diferențe: Portbagaj — Dacia Spring 325 l, Leapmotor T03 210 l · Baterie — Dacia Spring 27,5 kWh, Leapmotor T03 37,3 kWh · Putere — Dacia Spring 82 CP, Leapmotor T03 95 CP.
Dacia Spring
Noua generație Dacia Spring este o mașină de oraș, tip hatchback, din clasa A, cu o baterie de 27,5 kWh, o autonomie WLTP de 250 km și o putere de 82 cai putere.
Leapmotor T03
Leapmotor T03 este un hatchback urban din segmentul A, cu baterie de 37,3 kWh și autonomie WLTP de 275 km în anul model 2026.
Profil față de piață: Dacia Spring vs Leapmotor T03
- Dacia SpringElectric 80
Leapmotor T03Electric · an model 2026
Dacia Spring sau Leapmotor T03 — cine câștigă unde
Dacia Spring conduce 4 la 3
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmLeapmotor T03 +25 km
- Baterie kWhLeapmotor T03 +9,8 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmDacia Spring −0,9 kWh/100 km
- Putere CPLeapmotor T03 +13 CP
- 0–100 km/h ↓ sDacia Spring −0,6 s
- Viteză maximă km/hFără diferență
- Încărcare DC kWDacia Spring +5 kW
- Încărcare AC kWFără date
- Greutate ↓ kgFără date
- Portbagaj lDacia Spring +115 l
Date tehnice: Dacia Spring vs Leapmotor T03
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Dacia SpringElectric 80 | Leapmotor T03Electric · an model 2026 | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 250 km | 275 km | Leapmotor +25 km |
| Baterie | 27,5 kWh | 37,3 kWh | Leapmotor +9,8 kWh |
| Consum ↓ | 12,7 kWh/100 km | 13,6 kWh/100 km | Dacia −0,9 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 50 kW | 45 kW | Dacia +5 kW |
| Încărcare AC | — | — | — |
| Încărcare ⚠ | 30 min 10–80% | 36 min 30–80% | 6 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 5,8 km/min | 3,8 km/min | Dacia +2 km/min |
| Tensiune | — | — | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 82 CP | 95 CP | Leapmotor +13 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 12,1 s | 12,7 s | Dacia −0,6 s |
| Viteză maximă | 130 km/h | 130 km/h | Fără diferență |
| Tracțiune | FWD | FWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 1187 kg | — | — |
| Portbagaj | 325 l | 210 l | Dacia +115 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Nu | doar Dacia |
| Lungime | 3855 mm | 3620 mm | Dacia +235 mm |
| Lățime | 1722 mm | — | — |
| Înălțime | 1519 mm | — | — |
| Ampatament | 2492 mm | — | — |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Dacia Spring
Leapmotor T03
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Dacia Spring
Leapmotor T03
Alte comparații în această clasă: Hatchback, segmentul A
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Dacia Spring sau Leapmotor T03?
Leapmotor T03 merge mai departe: 275 km WLTP față de cei 250 km ai modelului Dacia Spring. Aceasta este o diferență de 25 km.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Dacia Spring — bateria sa de 27,5 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Leapmotor T03, cu 37,3 kWh, nu oferă această opțiune.
Care are portbagajul mai mare?
Dacia Spring are capacitate mai mare: 325 l față de 210 l în Leapmotor T03. Diferența este de 115 l.
Care se încarcă mai repede?
Dacia Spring acceptă până la 50 kW DC, Leapmotor T03 până la 45 kW.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.




