Cupra Born vs Volkswagen ID.3
Cupra Born conduce 4 la 0
Cele mai mari diferențe: Putere — Cupra Born 326 CP, Volkswagen ID.3 231 CP · 0–100 km/h — Cupra Born 5,6 s, Volkswagen ID.3 7,1 s · Viteză maximă — Cupra Born 200 km/h, Volkswagen ID.3 160 km/h.
Cupra Born
Cupra Born este un hatchback din segmentul C, în anul model 2026 în trei variante: autonomie WLTP între 484 și 630 km, putere între 190 și 326 CP.
Volkswagen ID.3
Volkswagen ID.3 este un hatchback din segmentul C, în anul model 2027 în trei variante Neo: autonomie WLTP între 417 și 630 km, putere între 170 și 231 CP.
Profil față de piață: Cupra Born vs Volkswagen ID.3
Cupra BornVZ 79 kWh · an model 2026
Volkswagen ID.3Neo 79 kWh
Cupra Born sau Volkswagen ID.3 — cine câștigă unde
Cupra Born conduce 4 la 0
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmFără diferență
- Baterie kWhFără diferență
- Consum ↓ kWh/100 kmCupra Born −1,8 kWh/100 km
- Putere CPCupra Born +95 CP
- 0–100 km/h ↓ sCupra Born −1,5 s
- Viteză maximă km/hCupra Born +40 km/h
- Încărcare DC kWFără diferență
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minFără diferență
- Greutate ↓ kgFără date
- Portbagaj lFără diferență
Date tehnice: Cupra Born vs Volkswagen ID.3
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Cupra BornVZ 79 kWh · an model 2026 | Volkswagen ID.3Neo 79 kWh | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 630 km | 630 km | Fără diferență |
| Baterie | 79 kWh | 79 kWh | Fără diferență |
| Consum ↓ | 12,5 kWh/100 km | 14,3 kWh/100 km | Cupra −1,8 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 183 kW | 183 kW | Fără diferență |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 29 min | 29 min | Fără diferență |
| Autonomie pe minut de încărcare | 15,2 km/min | 15,2 km/min | Fără diferență |
| Tensiune | — | 400 V | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 326 CP | 231 CP | Cupra +95 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 5,6 s | 7,1 s | Cupra −1,5 s |
| Viteză maximă | 200 km/h | 160 km/h | Cupra +40 km/h |
| Tracțiune | RWD | RWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | — | 1966 kg | — |
| Portbagaj | 385 l | 385 l | Fără diferență |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar Volkswagen |
| Lungime | — | 4265 mm | — |
| Lățime | — | 1809 mm | — |
| Înălțime | — | 1554 mm | — |
| Ampatament | — | 2766 mm | — |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Cupra Born
Volkswagen ID.3
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Cupra Born
Volkswagen ID.3
Alte comparații în această clasă: Hatchback, segmentul C
Întrebări frecvente despre această comparație
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Volkswagen ID.3 — bateria sa de 79 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Cupra Born, cu 79 kWh, nu oferă această opțiune.
Care este mai puternic — Cupra Born sau Volkswagen ID.3?
Cupra Born este mai puternic: 326 CP față de cei 231 CP ai modelului Volkswagen ID.3. Diferența este de 95 CP.
Care se încarcă mai repede?
Cupra Born acceptă până la 183 kW DC, Volkswagen ID.3 până la 183 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 29 și 29 min.
Care este mai ieftin de utilizat?
Cupra Born consumă mai puțină electricitate: 12,5 kWh/100 km față de 14,3 kWh/100 km în Volkswagen ID.3. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 270 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.




