Cupra Born vs Opel Astra Electric
Cupra Born conduce 8 la 0
Cele mai mari diferențe: Putere — Cupra Born 326 CP, Opel Astra Electric 156 CP · Încărcare DC — Cupra Born 183 kW, Opel Astra Electric 100 kW · 0–100 km/h — Cupra Born 5,6 s, Opel Astra Electric 9,2 s.
Cupra Born
Cupra Born este un hatchback din segmentul C, în anul model 2026 în trei variante: autonomie WLTP între 484 și 630 km, putere între 190 și 326 CP.
Opel Astra Electric
Opel Astra Electric este o mașină compactă de tip hatchback, cu tracțiune față și o autonomie WLTP de până la 454 kilometri.
Profil față de piață: Cupra Born vs Opel Astra Electric
Cupra BornVZ 79 kWh · an model 2026
Opel Astra Electric156
Cupra Born sau Opel Astra Electric — cine câștigă unde
Cupra Born conduce 8 la 0
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmCupra Born +176 km
- Baterie kWhCupra Born +24 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmCupra Born −2,4 kWh/100 km
- Putere CPCupra Born +170 CP
- 0–100 km/h ↓ sCupra Born −3,6 s
- Viteză maximă km/hCupra Born +30 km/h
- Încărcare DC kWCupra Born +83 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Greutate ↓ kgFără date
- Portbagaj lCupra Born +33 l
Date tehnice: Cupra Born vs Opel Astra Electric
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Cupra BornVZ 79 kWh · an model 2026 | Opel Astra Electric156 | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 630 km | 454 km | Cupra +176 km |
| Baterie | 79 kWh | 55 kWh | Cupra +24 kWh |
| Consum ↓ | 12,5 kWh/100 km | 14,9 kWh/100 km | Cupra −2,4 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 183 kW | 100 kW | Cupra +83 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare ⚠ | 29 min 10–80% | 32 min 20–80% | 3 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 15,2 km/min | 8,5 km/min | Cupra +6,7 km/min |
| Tensiune | — | 400 V | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 326 CP | 156 CP | Cupra +170 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 5,6 s | 9,2 s | Cupra −3,6 s |
| Viteză maximă | 200 km/h | 170 km/h | Cupra +30 km/h |
| Tracțiune | RWD | FWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | — | 1679 kg | — |
| Portbagaj | 385 l | 352 l | Cupra +33 l |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar Opel |
| Lungime | — | 4374 mm | — |
| Lățime | — | 1860 mm | — |
| Înălțime | — | 1470 mm | — |
| Ampatament | — | 2675 mm | — |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Cupra Born
Opel Astra Electric
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Cupra Born
Opel Astra Electric
Alte comparații în această clasă: Hatchback, segmentul C
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Cupra Born sau Opel Astra Electric?
Cupra Born merge mai departe: 630 km WLTP față de cei 454 km ai modelului Opel Astra Electric. Aceasta este o diferență de 176 km.
Cum diferă tracțiunea la Cupra Born și Opel Astra Electric?
Cupra Born are RWD și 326 CP. Opel Astra Electric are FWD și 156 CP.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Opel Astra Electric — bateria sa de 55 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Cupra Born, cu 79 kWh, nu oferă această opțiune.
Care este mai puternic — Cupra Born sau Opel Astra Electric?
Cupra Born este mai puternic: 326 CP față de cei 156 CP ai modelului Opel Astra Electric. Diferența este de 170 CP.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.



