Cupra Born vs MG 4
Cupra Born conduce 8 la 1
Cele mai mari diferențe: Încărcare 10–80% — Cupra Born 29 min, MG 4 40 min · Putere — Cupra Born 326 CP, MG 4 245 CP · Consum — Cupra Born 12,5 kWh/100 km, MG 4 16,1 kWh/100 km.
Cupra Born
Cupra Born este un hatchback din segmentul C, în anul model 2026 în trei variante: autonomie WLTP între 484 și 630 km, putere între 190 și 326 CP.
MG 4
MG 4 este un hatchback electric din segmentul C care oferă trei configurații diferite de propulsie, de la modelul AWD cu performanțe înalte până la variantele cu autonomie mai mare.
Profil față de piață: Cupra Born vs MG 4
Cupra BornVZ 79 kWh · an model 2026
MG 477 kWh Premium
Cupra Born sau MG 4 — cine câștigă unde
Cupra Born conduce 8 la 1
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmCupra Born +85 km
- Baterie kWhCupra Born +4,6 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmCupra Born −3,6 kWh/100 km
- Putere CPCupra Born +81 CP
- 0–100 km/h ↓ sCupra Born −0,6 s
- Viteză maximă km/hCupra Born +20 km/h
- Încărcare DC kWCupra Born +39 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minCupra Born −11 min
- Greutate ↓ kgFără date
- Portbagaj lMG 4 +3 l
Date tehnice: Cupra Born vs MG 4
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Cupra BornVZ 79 kWh · an model 2026 | MG 477 kWh Premium | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 630 km | 545 km | Cupra +85 km |
| Baterie | 79 kWh | 74,4 kWh | Cupra +4,6 kWh |
| Consum ↓ | 12,5 kWh/100 km | 16,1 kWh/100 km | Cupra −3,6 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 183 kW | 144 kW | Cupra +39 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 29 min | 40 min | Cupra −11 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 15,2 km/min | 9,5 km/min | Cupra +5,7 km/min |
| Tensiune | — | 400 V | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 326 CP | 245 CP | Cupra +81 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 5,6 s | 6,2 s | Cupra −0,6 s |
| Viteză maximă | 200 km/h | 180 km/h | Cupra +20 km/h |
| Tracțiune | RWD | RWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | — | 1755 kg | — |
| Portbagaj | 385 l | 388 l | MG +3 l |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar MG |
| Lungime | — | 4287 mm | — |
| Lățime | — | 1836 mm | — |
| Înălțime | — | 1516 mm | — |
| Ampatament | — | 2705 mm | — |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Cupra Born
MG 4
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Alte comparații în această clasă: Hatchback, segmentul C
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Cupra Born sau MG 4?
Cupra Born merge mai departe: 630 km WLTP față de cei 545 km ai modelului MG 4. Aceasta este o diferență de 85 km.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar MG 4 — bateria sa de 74,4 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Cupra Born, cu 79 kWh, nu oferă această opțiune.
Care se încarcă mai repede?
Cupra Born acceptă până la 183 kW DC, MG 4 până la 144 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 29 și 40 min.
Care este mai ieftin de utilizat?
Cupra Born consumă mai puțină electricitate: 12,5 kWh/100 km față de 16,1 kWh/100 km în MG 4. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 540 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.




