Cupra Born vs Kia EV4

Cupra Born conduce 7 la 2

Cele mai mari diferențe: Putere — Cupra Born 326 CP, Kia EV4 204 CP · Încărcare DC — Cupra Born 183 kW, Kia EV4 128 kW · 0–100 km/h — Cupra Born 5,6 s, Kia EV4 7,7 s.

Cupra Born

Cupra Born este un hatchback din segmentul C, în anul model 2026 în trei variante: autonomie WLTP între 484 și 630 km, putere între 190 și 326 CP.

Kia EV4

Kia EV4 este un hatchback electric din clasa compactă, care oferă patru variante de motorizare, cu autonomie și performanțe diferite.

Profil față de piață: Cupra Born vs Kia EV4

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Cupra Born sau Kia EV4 — cine câștigă unde

Cupra Born conduce 7 la 2

Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmCupra Born +5 km
    Cupra Born
    630
    Kia EV4
    625
  • Baterie kWhKia EV4 +2,4 kWh
    Cupra Born
    79
    Kia EV4
    81,4
  • Consum ↓ kWh/100 kmCupra Born −2,1 kWh/100 km
    Cupra Born
    12,5
    Kia EV4
    14,6
  • Putere CPCupra Born +122 CP
    Cupra Born
    326
    Kia EV4
    204
  • 0–100 km/h ↓ sCupra Born −2,1 s
    Cupra Born
    5,6
    Kia EV4
    7,7
  • Viteză maximă km/hCupra Born +30 km/h
    Cupra Born
    200
    Kia EV4
    170
  • Încărcare DC kWCupra Born +55 kW
    Cupra Born
    183
    Kia EV4
    128
  • Încărcare AC kWFără diferență
    Cupra Born
    11
    Kia EV4
    11
  • Încărcare ↓ minCupra Born −2 min
    Cupra Born
    29
    Kia EV4
    31
  • Greutate ↓ kgFără date
    Cupra Born
    —
    Kia EV4
    1821
  • Portbagaj lKia EV4 +50 l
    Cupra Born
    385
    Kia EV4
    435

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Cupra Born vs Kia EV4

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Cupra Born vs Kia EV4
Parametri-cheie Cupra Born
VZ 79 kWh · an model 2026
Kia EV4
81.4 kWh FWD
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP630 km625 kmCupra +5 km
Baterie79 kWh81,4 kWhKia +2,4 kWh
Consum ↓12,5 kWh/100 km14,6 kWh/100 kmCupra −2,1 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC183 kW128 kWCupra +55 kW
Încărcare AC11 kW11 kWFără diferență
Încărcare 10–80% ↓29 min31 minCupra −2 min
Autonomie pe minut de încărcare15,2 km/min14,1 km/minCupra +1,1 km/min
Tensiune—400 V—
Performanță și tracțiune
Putere326 CP204 CPCupra +122 CP
0–100 km/h ↓5,6 s7,7 sCupra −2,1 s
Viteză maximă200 km/h170 km/hCupra +30 km/h
TracțiuneRWDFWDalt tip
Aspecte practice
Greutate ↓—1821 kg—
Portbagaj385 l435 lKia +50 l
V2L (alimentare externă)NuDadoar Kia
Lungime—4430 mm—
Lățime—1860 mm—
Înălțime—1485 mm—
Ampatament—2820 mm—

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Cupra Born

Cost la 100 km3,75
Lunar47
Anual563

Kia EV4

Cost la 100 km4,38
Lunar55
Anual657

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Cupra Born

Kia EV4

Alte comparații în această clasă: Hatchback, segmentul C

Întrebări frecvente despre această comparație

De ce Kia EV4 are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Cupra Born?

Kia EV4 are 81,4 kWh și parcurge 625 km, în timp ce Cupra Born, cu bateria de 79 kWh, parcurge 630 km. Consumul de energie decide: 14,6 față de 12,5 kWh/100 km.

Cum diferă tracțiunea la Cupra Born și Kia EV4?

Cupra Born are RWD și 326 CP. Kia EV4 are FWD și 204 CP.

Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?

Doar Kia EV4 — bateria sa de 81,4 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Cupra Born, cu 79 kWh, nu oferă această opțiune.

Care este mai puternic — Cupra Born sau Kia EV4?

Cupra Born este mai puternic: 326 CP față de cei 204 CP ai modelului Kia EV4. Diferența este de 122 CP.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.