BYD Atto 8 vs BYD Tang

BYD Atto 8 conduce 3 la 2

Cele mai mari diferențe: 0–100 km/h — BYD Atto 8 8 s, BYD Tang 4,9 s · Consum — BYD Atto 8 17,6 kWh/100 km, BYD Tang 24 kWh/100 km · Autonomie WLTP — BYD Atto 8 653 km, BYD Tang 530 km.

BYD Atto 8

BYD Atto 8 este un SUV de segment E, cu șapte locuri, care are o baterie de 115 kWh: autonomia WLTP variază între 602 și 653 km, iar puterea este cuprinsă între 462 și 775 cai putere.

BYD Tang

Un SUV electric de segmentul E, cu o unitate de propulsie puternică.

Profil față de piață: BYD Atto 8 vs BYD Tang

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

BYD Atto 8 sau BYD Tang — cine câștigă unde

BYD Atto 8 conduce 3 la 2

Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmBYD Atto 8 +123 km
    BYD Atto 8
    653
    BYD Tang
    530
  • Baterie kWhBYD Atto 8 +6,2 kWh
    BYD Atto 8
    115
    BYD Tang
    108,8
  • Consum ↓ kWh/100 kmBYD Atto 8 −6,4 kWh/100 km
    BYD Atto 8
    17,6
    BYD Tang
    24
  • Putere CPBYD Tang +55 CP
    BYD Atto 8
    462
    BYD Tang
    517
  • 0–100 km/h ↓ sBYD Tang −3,1 s
    BYD Atto 8
    8
    BYD Tang
    4,9
  • Viteză maximă km/hFără date
    BYD Atto 8
    —
    BYD Tang
    190
  • Încărcare DC kWFără date
    BYD Atto 8
    —
    BYD Tang
    170
  • Încărcare AC kWFără date
    BYD Atto 8
    —
    BYD Tang
    11
  • Încărcare ↓ minFără date
    BYD Atto 8
    —
    BYD Tang
    46
  • Greutate ↓ kgFără date
    BYD Atto 8
    —
    BYD Tang
    2630
  • Portbagaj lFără date
    BYD Atto 8
    —
    BYD Tang
    235

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: BYD Atto 8 vs BYD Tang

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: BYD Atto 8 vs BYD Tang
Parametri-cheie BYD Atto 8
Design
BYD Tang
Flagship
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP653 km530 kmBYD +123 km
Baterie115 kWh108,8 kWhBYD +6,2 kWh
Consum ↓17,6 kWh/100 km24 kWh/100 kmBYD −6,4 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC—170 kW—
Încărcare AC—11 kW—
Încărcare 10–80% ↓—46 min—
Autonomie pe minut de încărcare—8,1 km/min—
Tensiune—400 V—
Performanță și tracțiune
Putere462 CP517 CPBYD +55 CP
0–100 km/h ↓8 s4,9 sBYD −3,1 s
Viteză maximă—190 km/h—
TracțiuneRWDAWDalt tip
Aspecte practice
Greutate ↓—2630 kg—
Portbagaj—235 l—
V2L (alimentare externă)NuDadoar BYD
Lungime5040 mm4970 mmBYD +70 mm
Lățime1996 mm1955 mmBYD +41 mm
Înălțime1760 mm1745 mmBYD +15 mm
Ampatament—2820 mm—

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

BYD Atto 8

Cost la 100 km5,28
Lunar66
Anual792

BYD Tang

Cost la 100 km7,2
Lunar90
Anual1080

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

BYD Atto 8

BYD Tang

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul E

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — BYD Atto 8 sau BYD Tang?

BYD Atto 8 merge mai departe: 653 km WLTP față de cei 530 km ai modelului BYD Tang. Aceasta este o diferență de 123 km.

Cum diferă tracțiunea la BYD Atto 8 și BYD Tang?

BYD Atto 8 are RWD și 462 CP. BYD Tang are AWD și 517 CP.

Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?

Doar BYD Tang — bateria sa de 108,8 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. BYD Atto 8, cu 115 kWh, nu oferă această opțiune.

Care este mai ieftin de utilizat?

BYD Atto 8 consumă mai puțină electricitate: 17,6 kWh/100 km față de 24 kWh/100 km în BYD Tang. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 960 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.