BMW iX vs BYD Atto 8

BMW iX conduce 3 la 2

Cele mai mari diferențe: 0–100 km/h — BMW iX 4,6 s, BYD Atto 8 8 s · Consum — BMW iX 21,9 kWh/100 km, BYD Atto 8 17,6 kWh/100 km · Putere — BMW iX 544 CP, BYD Atto 8 462 CP.

BMW iX

Un SUV electric de segmentul E, care oferă tracțiune integrală și o autonomie WLTP de până la 701 kilometri.

BYD Atto 8

BYD Atto 8 este un SUV de segment E, cu șapte locuri, care are o baterie de 115 kWh: autonomia WLTP variază între 602 și 653 km, iar puterea este cuprinsă între 462 și 775 cai putere.

Profil față de piață: BMW iX vs BYD Atto 8

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

BMW iX sau BYD Atto 8 — cine câștigă unde

BMW iX conduce 3 la 2

Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmBMW iX +48 km
    BMW iX
    701
    BYD Atto 8
    653
  • Baterie kWhBYD Atto 8 +5,9 kWh
    BMW iX
    109,1
    BYD Atto 8
    115
  • Consum ↓ kWh/100 kmBYD Atto 8 −4,3 kWh/100 km
    BMW iX
    21,9
    BYD Atto 8
    17,6
  • Putere CPBMW iX +82 CP
    BMW iX
    544
    BYD Atto 8
    462
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX −3,4 s
    BMW iX
    4,6
    BYD Atto 8
    8
  • Viteză maximă km/hFără date
    BMW iX
    200
    BYD Atto 8
    —
  • Încărcare DC kWFără date
    BMW iX
    195
    BYD Atto 8
    —
  • Încărcare AC kWFără date
    BMW iX
    11
    BYD Atto 8
    —
  • Încărcare ↓ minFără date
    BMW iX
    35
    BYD Atto 8
    —
  • Greutate ↓ kgFără date
    BMW iX
    2505
    BYD Atto 8
    —
  • Portbagaj lFără date
    BMW iX
    500
    BYD Atto 8
    —

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: BMW iX vs BYD Atto 8

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: BMW iX vs BYD Atto 8
Parametri-cheie BMW iX
xDrive60
BYD Atto 8
Design
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP701 km653 kmBMW +48 km
Baterie109,1 kWh115 kWhBYD +5,9 kWh
Consum ↓21,9 kWh/100 km17,6 kWh/100 kmBYD −4,3 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC195 kW——
Încărcare AC11 kW——
Încărcare 10–80% ↓35 min——
Autonomie pe minut de încărcare14 km/min——
Tensiune400 V——
Performanță și tracțiune
Putere544 CP462 CPBMW +82 CP
0–100 km/h ↓4,6 s8 sBMW −3,4 s
Viteză maximă200 km/h——
TracțiuneAWDRWDalt tip
Aspecte practice
Greutate ↓2505 kg——
Portbagaj500 l——
Lungime4965 mm5040 mmBYD +75 mm
Lățime1970 mm1996 mmBYD +26 mm
Înălțime1695 mm1760 mmBYD +65 mm
Ampatament3000 mm——

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

BMW iX

Cost la 100 km6,57
Lunar82
Anual985

BYD Atto 8

Cost la 100 km5,28
Lunar66
Anual792

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

BMW iX

BYD Atto 8

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul E

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — BMW iX sau BYD Atto 8?

BMW iX merge mai departe: 701 km WLTP față de cei 653 km ai modelului BYD Atto 8. Aceasta este o diferență de 48 km.

De ce BYD Atto 8 are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât BMW iX?

BYD Atto 8 are 115 kWh și parcurge 653 km, în timp ce BMW iX, cu bateria de 109,1 kWh, parcurge 701 km. Consumul de energie decide: 17,6 față de 21,9 kWh/100 km.

Cum diferă tracțiunea la BMW iX și BYD Atto 8?

BMW iX are AWD și 544 CP. BYD Atto 8 are RWD și 462 CP.

Care este mai ieftin de utilizat?

BYD Atto 8 consumă mai puțină electricitate: 17,6 kWh/100 km față de 21,9 kWh/100 km în BMW iX. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 645 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.