BMW iX4 vs Škoda Peaq

BMW iX4 conduce 7 la 3

Cele mai mari diferențe: Încărcare DC — BMW iX4 400 kW, Škoda Peaq 199 kW · Portbagaj — BMW iX4 490 l, Škoda Peaq 935 l · Putere — BMW iX4 469 CP, Škoda Peaq 286 CP.

BMW iX4

BMW iX4 este un SUV electric din clasa D, cu tracțiune integrală (AWD): are o putere de 374–469 cai putere, o autonomie de până la 828 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 400 kW.

Škoda Peaq

Škoda Peaq este un SUV electric din segmentul D, care oferă trei variante de propulsie, cu autonomii WLTP ce ating până la 647 km.

Profil față de piață: BMW iX4 vs Škoda Peaq

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

BMW iX4 sau Škoda Peaq — cine câștigă unde

BMW iX4 conduce 7 la 3

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmBMW iX4 +181 km
    BMW iX4
    828
    Škoda Peaq
    647
  • Baterie kWhBMW iX4 +22,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Škoda Peaq
    86
  • Consum ↓ kWh/100 kmŠkoda Peaq −0,7 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Škoda Peaq
    15
  • Putere CPBMW iX4 +183 CP
    BMW iX4
    469
    Škoda Peaq
    286
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −2,2 s
    BMW iX4
    4,9
    Škoda Peaq
    7,1
  • Viteză maximă km/hBMW iX4 +30 km/h
    BMW iX4
    210
    Škoda Peaq
    180
  • Încărcare DC kWBMW iX4 +201 kW
    BMW iX4
    400
    Škoda Peaq
    199
  • Încărcare AC kWFără diferență
    BMW iX4
    11
    Škoda Peaq
    11
  • Încărcare ↓ minBMW iX4 −7 min
    BMW iX4
    21
    Škoda Peaq
    28
  • Greutate ↓ kgŠkoda Peaq −71 kg
    BMW iX4
    2305
    Škoda Peaq
    2234
  • Portbagaj lŠkoda Peaq +445 l
    BMW iX4
    490
    Škoda Peaq
    935

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: BMW iX4 vs Škoda Peaq

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: BMW iX4 vs Škoda Peaq
Parametri-cheie BMW iX4
50 xDrive
Škoda Peaq
90
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP828 km647 kmBMW +181 km
Baterie108,7 kWh86 kWhBMW +22,7 kWh
Consum ↓15,7 kWh/100 km15 kWh/100 kmŠkoda −0,7 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC400 kW199 kWBMW +201 kW
Încărcare AC11 kW11 kWFără diferență
Încărcare 10–80% ↓21 min28 minBMW −7 min
Autonomie pe minut de încărcare27,6 km/min16,2 km/minBMW +11,4 km/min
Tensiune800 V400 VBMW +400 V
Performanță și tracțiune
Putere469 CP286 CPBMW +183 CP
0–100 km/h ↓4,9 s7,1 sBMW −2,2 s
Viteză maximă210 km/h180 km/hBMW +30 km/h
TracțiuneAWDRWDalt tip
Aspecte practice
Greutate ↓2305 kg2234 kgŠkoda −71 kg
Portbagaj490 l935 lŠkoda +445 l
V2L (alimentare externă)DaDa—
Lungime4782 mm4874 mmŠkoda +92 mm
Lățime1895 mm1867 mmBMW +28 mm
Înălțime1595 mm1664 mmŠkoda +69 mm
Ampatament2897 mm2965 mmŠkoda +68 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

BMW iX4

Cost la 100 km4,71
Lunar59
Anual707

Škoda Peaq

Cost la 100 km4,5
Lunar56
Anual675

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

BMW iX4

Škoda Peaq

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — BMW iX4 sau Škoda Peaq?

BMW iX4 merge mai departe: 828 km WLTP față de cei 647 km ai modelului Škoda Peaq. Aceasta este o diferență de 181 km.

Cum diferă tracțiunea la BMW iX4 și Škoda Peaq?

BMW iX4 are AWD și 469 CP. Škoda Peaq are RWD și 286 CP.

Care este mai puternic — BMW iX4 sau Škoda Peaq?

BMW iX4 este mai puternic: 469 CP față de cei 286 CP ai modelului Škoda Peaq. Diferența este de 183 CP.

Care are portbagajul mai mare?

Škoda Peaq are capacitate mai mare: 935 l față de 490 l în BMW iX4. Diferența este de 445 l.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.