Škoda Peaq vs Volvo EX60

Volvo EX60 conduce 6 la 3

Cele mai mari diferențe: Putere — Škoda Peaq 286 CP, Volvo EX60 680 CP · Încărcare DC — Škoda Peaq 199 kW, Volvo EX60 400 kW · 0–100 km/h — Škoda Peaq 7,1 s, Volvo EX60 3,9 s.

Škoda Peaq

Škoda Peaq este un SUV electric din segmentul D, care oferă trei variante de propulsie, cu autonomii WLTP ce ating până la 647 km.

Volvo EX60

Volvo EX60 este un SUV electric din segmentul D, disponibil în trei versiuni: autonomie WLTP de la 611 la 810 km, putere de la 374 la 680 cai putere și încărcare DC (de curent continuu) până la 400 kW.

Profil față de piață: Škoda Peaq vs Volvo EX60

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Škoda Peaq sau Volvo EX60 — cine câștigă unde

Volvo EX60 conduce 6 la 3

Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmVolvo EX60 +163 km
    Škoda Peaq
    647
    Volvo EX60
    810
  • Baterie kWhVolvo EX60 +31 kWh
    Škoda Peaq
    86
    Volvo EX60
    117
  • Consum ↓ kWh/100 kmŠkoda Peaq −1,1 kWh/100 km
    Škoda Peaq
    15
    Volvo EX60
    16,1
  • Putere CPVolvo EX60 +394 CP
    Škoda Peaq
    286
    Volvo EX60
    680
  • 0–100 km/h ↓ sVolvo EX60 −3,2 s
    Škoda Peaq
    7,1
    Volvo EX60
    3,9
  • Viteză maximă km/hFără diferență
    Škoda Peaq
    180
    Volvo EX60
    180
  • Încărcare DC kWVolvo EX60 +201 kW
    Škoda Peaq
    199
    Volvo EX60
    400
  • Încărcare AC kWFără date
    Škoda Peaq
    11
    Volvo EX60
    —
  • Încărcare ↓ minVolvo EX60 −9 min
    Škoda Peaq
    28
    Volvo EX60
    19
  • Greutate ↓ kgŠkoda Peaq −122 kg
    Škoda Peaq
    2234
    Volvo EX60
    2356
  • Portbagaj lŠkoda Peaq +412 l
    Škoda Peaq
    935
    Volvo EX60
    523

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Škoda Peaq vs Volvo EX60

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Škoda Peaq vs Volvo EX60
Parametri-cheie Škoda Peaq
90
Volvo EX60
P12 AWD
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP647 km810 kmVolvo +163 km
Baterie86 kWh117 kWhVolvo +31 kWh
Consum ↓15 kWh/100 km16,1 kWh/100 kmŠkoda −1,1 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC199 kW400 kWVolvo +201 kW
Încărcare AC11 kW——
Încărcare 10–80% ↓28 min19 minVolvo −9 min
Autonomie pe minut de încărcare16,2 km/min29,8 km/minVolvo +13,6 km/min
Tensiune400 V800 VVolvo +400 V
Performanță și tracțiune
Putere286 CP680 CPVolvo +394 CP
0–100 km/h ↓7,1 s3,9 sVolvo −3,2 s
Viteză maximă180 km/h180 km/hFără diferență
TracțiuneRWDAWDalt tip
Aspecte practice
Greutate ↓2234 kg2356 kgŠkoda −122 kg
Portbagaj935 l523 lŠkoda +412 l
V2L (alimentare externă)DaDa—
Lungime4874 mm4803 mmŠkoda +71 mm
Lățime1867 mm1908 mmVolvo +41 mm
Înălțime1664 mm1635 mmŠkoda +29 mm
Ampatament2965 mm2970 mmVolvo +5 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Škoda Peaq

Cost la 100 km4,5
Lunar56
Anual675

Volvo EX60

Cost la 100 km4,83
Lunar60
Anual725

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Škoda Peaq

Volvo EX60

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — Škoda Peaq sau Volvo EX60?

Volvo EX60 merge mai departe: 810 km WLTP față de cei 647 km ai modelului Škoda Peaq. Aceasta este o diferență de 163 km.

Cum diferă tracțiunea la Škoda Peaq și Volvo EX60?

Škoda Peaq are RWD și 286 CP. Volvo EX60 are AWD și 680 CP.

Care este mai puternic — Škoda Peaq sau Volvo EX60?

Volvo EX60 este mai puternic: 680 CP față de cei 286 CP ai modelului Škoda Peaq. Diferența este de 394 CP.

Care are portbagajul mai mare?

Škoda Peaq are capacitate mai mare: 935 l față de 523 l în Volvo EX60. Diferența este de 412 l.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.