BMW iX1 vs Lancia Gamma

Lancia Gamma conduce 7 la 2

Cele mai mari diferențe: Încărcare AC — BMW iX1 11 kW, Lancia Gamma 7 kW · Baterie — BMW iX1 65,2 kWh, Lancia Gamma 97,2 kWh · Autonomie WLTP — BMW iX1 516 km, Lancia Gamma 741 km.

BMW iX1

BMW iX1 este un SUV din segmentul C în două variante: eDrive20 cu autonomie WLTP de 516 km și xDrive30 cu 306 CP.

Lancia Gamma

Lancia Gamma este un crossover electric din segmentul C, disponibil în trei versiuni: autonomie WLTP de la 543 la 741 km, putere de la 230 la 350 cai putere și încărcare rapidă DC de 160 kW.

Profil față de piață: BMW iX1 vs Lancia Gamma

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

BMW iX1 sau Lancia Gamma — cine câștigă unde

Lancia Gamma conduce 7 la 2

Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmLancia Gamma +225 km
    BMW iX1
    516
    Lancia Gamma
    741
  • Baterie kWhLancia Gamma +32 kWh
    BMW iX1
    65,2
    Lancia Gamma
    97,2
  • Consum ↓ kWh/100 kmBMW iX1 −3,6 kWh/100 km
    BMW iX1
    12,6
    Lancia Gamma
    16,2
  • Putere CPLancia Gamma +41 CP
    BMW iX1
    204
    Lancia Gamma
    245
  • 0–100 km/h ↓ sLancia Gamma −0,8 s
    BMW iX1
    8,6
    Lancia Gamma
    7,8
  • Viteză maximă km/hLancia Gamma +20 km/h
    BMW iX1
    170
    Lancia Gamma
    190
  • Încărcare DC kWLancia Gamma +30 kW
    BMW iX1
    130
    Lancia Gamma
    160
  • Încărcare AC kWBMW iX1 +4 kW
    BMW iX1
    11
    Lancia Gamma
    7
  • Greutate ↓ kgFără date
    BMW iX1
    —
    Lancia Gamma
    2135
  • Portbagaj lLancia Gamma +70 l
    BMW iX1
    490
    Lancia Gamma
    560

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: BMW iX1 vs Lancia Gamma

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: BMW iX1 vs Lancia Gamma
Parametri-cheie BMW iX1
eDrive20 · an model 2026
Lancia Gamma
Long Range
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP516 km741 kmLancia +225 km
Baterie65,2 kWh97,2 kWhLancia +32 kWh
Consum ↓12,6 kWh/100 km16,2 kWh/100 kmBMW −3,6 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC130 kW160 kWLancia +30 kW
Încărcare AC11 kW7 kWBMW +4 kW
Încărcare ⚠29 min 10–80%27 min 20–80%2 min
Autonomie pe minut de încărcare12,5 km/min16,5 km/minLancia +4 km/min
Tensiune—400 V—
Performanță și tracțiune
Putere204 CP245 CPLancia +41 CP
0–100 km/h ↓8,6 s7,8 sLancia −0,8 s
Viteză maximă170 km/h190 km/hLancia +20 km/h
TracțiuneFWDFWD—
Aspecte practice
Greutate ↓—2135 kg—
Portbagaj490 l560 lLancia +70 l
V2L (alimentare externă)NuDadoar Lancia
Lungime—4672 mm—
Lățime—1898 mm—
Înălțime—1664 mm—
Ampatament—2791 mm—

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

BMW iX1

Cost la 100 km3,78
Lunar47
Anual567

Lancia Gamma

Cost la 100 km4,86
Lunar61
Anual729

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

BMW iX1

Lancia Gamma

Alte comparații în această clasă: SUV / Crossover, segmentul C

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — BMW iX1 sau Lancia Gamma?

Lancia Gamma merge mai departe: 741 km WLTP față de cei 516 km ai modelului BMW iX1. Aceasta este o diferență de 225 km.

Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?

Doar Lancia Gamma — bateria sa de 97,2 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. BMW iX1, cu 65,2 kWh, nu oferă această opțiune.

Care are portbagajul mai mare?

Lancia Gamma are capacitate mai mare: 560 l față de 490 l în BMW iX1. Diferența este de 70 l.

Care se încarcă mai repede?

BMW iX1 acceptă până la 130 kW DC, Lancia Gamma până la 160 kW.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.