BMW iX1 vs Škoda Elroq

Škoda Elroq conduce 6 la 2

Cele mai mari diferențe: Putere — BMW iX1 204 CP, Škoda Elroq 299 CP · 0–100 km/h — BMW iX1 8,6 s, Škoda Elroq 6,2 s · Încărcare DC — BMW iX1 130 kW, Škoda Elroq 165 kW.

BMW iX1

BMW iX1 este un SUV din segmentul C în două variante: eDrive20 cu autonomie WLTP de 516 km și xDrive30 cu 306 CP.

Škoda Elroq

Škoda Elroq este un SUV electric de segmentul C, disponibil cu tracțiune spate (RWD) sau integrală (AWD): are o putere cuprinsă între 190 și 340 de cai putere, o autonomie de până la 576 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 165 kW.

Profil față de piață: BMW iX1 vs Škoda Elroq

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

BMW iX1 sau Škoda Elroq — cine câștigă unde

Škoda Elroq conduce 6 la 2

Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmŠkoda Elroq +60 km
    BMW iX1
    516
    Škoda Elroq
    576
  • Baterie kWhŠkoda Elroq +11,8 kWh
    BMW iX1
    65,2
    Škoda Elroq
    77
  • Consum ↓ kWh/100 kmBMW iX1 −2,9 kWh/100 km
    BMW iX1
    12,6
    Škoda Elroq
    15,5
  • Putere CPŠkoda Elroq +95 CP
    BMW iX1
    204
    Škoda Elroq
    299
  • 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −2,4 s
    BMW iX1
    8,6
    Škoda Elroq
    6,2
  • Viteză maximă km/hŠkoda Elroq +10 km/h
    BMW iX1
    170
    Škoda Elroq
    180
  • Încărcare DC kWŠkoda Elroq +35 kW
    BMW iX1
    130
    Škoda Elroq
    165
  • Încărcare AC kWFără diferență
    BMW iX1
    11
    Škoda Elroq
    11
  • Încărcare ↓ minFără diferență
    BMW iX1
    29
    Škoda Elroq
    29
  • Greutate ↓ kgFără date
    BMW iX1
    —
    Škoda Elroq
    2132
  • Portbagaj lBMW iX1 +20 l
    BMW iX1
    490
    Škoda Elroq
    470

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: BMW iX1 vs Škoda Elroq

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: BMW iX1 vs Škoda Elroq
Parametri-cheie BMW iX1
eDrive20 · an model 2026
Škoda Elroq
85x
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP516 km576 kmŠkoda +60 km
Baterie65,2 kWh77 kWhŠkoda +11,8 kWh
Consum ↓12,6 kWh/100 km15,5 kWh/100 kmBMW −2,9 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC130 kW165 kWŠkoda +35 kW
Încărcare AC11 kW11 kWFără diferență
Încărcare 10–80% ↓29 min29 minFără diferență
Autonomie pe minut de încărcare12,5 km/min13,9 km/minŠkoda +1,4 km/min
Tensiune—400 V—
Performanță și tracțiune
Putere204 CP299 CPŠkoda +95 CP
0–100 km/h ↓8,6 s6,2 sŠkoda −2,4 s
Viteză maximă170 km/h180 km/hŠkoda +10 km/h
TracțiuneFWDAWDalt tip
Aspecte practice
Greutate ↓—2132 kg—
Portbagaj490 l470 lBMW +20 l
V2L (alimentare externă)NuDadoar Škoda
Lungime—4488 mm—
Lățime—1884 mm—
Înălțime—1620 mm—
Ampatament—2766 mm—

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

BMW iX1

Cost la 100 km3,78
Lunar47
Anual567

Škoda Elroq

Cost la 100 km4,65
Lunar58
Anual697

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

BMW iX1

Škoda Elroq

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul C

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — BMW iX1 sau Škoda Elroq?

Škoda Elroq merge mai departe: 576 km WLTP față de cei 516 km ai modelului BMW iX1. Aceasta este o diferență de 60 km.

Cum diferă tracțiunea la BMW iX1 și Škoda Elroq?

BMW iX1 are FWD și 204 CP. Škoda Elroq are AWD și 299 CP.

Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?

Doar Škoda Elroq — bateria sa de 77 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. BMW iX1, cu 65,2 kWh, nu oferă această opțiune.

Care este mai puternic — BMW iX1 sau Škoda Elroq?

Škoda Elroq este mai puternic: 299 CP față de cei 204 CP ai modelului BMW iX1. Diferența este de 95 CP.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.