BMW iX1 vs Smart #3

Smart #3 conduce 6 la 4

Cele mai mari diferențe: Încărcare AC — BMW iX1 11 kW, Smart #3 22 kW · 0–100 km/h — BMW iX1 8,6 s, Smart #3 5,8 s · Putere — BMW iX1 204 CP, Smart #3 272 CP.

BMW iX1

BMW iX1 este un SUV din segmentul C în două variante: eDrive20 cu autonomie WLTP de 516 km și xDrive30 cu 306 CP.

Smart #3

Smart #3 este un SUV electric din segmentul C, care oferă trei configurații diferite de tracțiune și capacități ale bateriei.

Profil față de piață: BMW iX1 vs Smart #3

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

BMW iX1 sau Smart #3 — cine câștigă unde

Smart #3 conduce 6 la 4

Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmBMW iX1 +61 km
    BMW iX1
    516
    Smart #3
    455
  • Baterie kWhSmart #3 +0,8 kWh
    BMW iX1
    65,2
    Smart #3
    66
  • Consum ↓ kWh/100 kmBMW iX1 −3,4 kWh/100 km
    BMW iX1
    12,6
    Smart #3
    16
  • Putere CPSmart #3 +68 CP
    BMW iX1
    204
    Smart #3
    272
  • 0–100 km/h ↓ sSmart #3 −2,8 s
    BMW iX1
    8,6
    Smart #3
    5,8
  • Viteză maximă km/hSmart #3 +10 km/h
    BMW iX1
    170
    Smart #3
    180
  • Încărcare DC kWSmart #3 +20 kW
    BMW iX1
    130
    Smart #3
    150
  • Încărcare AC kWSmart #3 +11 kW
    BMW iX1
    11
    Smart #3
    22
  • Încărcare ↓ minBMW iX1 −1 min
    BMW iX1
    29
    Smart #3
    30
  • Greutate ↓ kgFără date
    BMW iX1
    —
    Smart #3
    1780
  • Portbagaj lBMW iX1 +120 l
    BMW iX1
    490
    Smart #3
    370

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: BMW iX1 vs Smart #3

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: BMW iX1 vs Smart #3
Parametri-cheie BMW iX1
eDrive20 · an model 2026
Smart #3
Pro+
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP516 km455 kmBMW +61 km
Baterie65,2 kWh66 kWhSmart +0,8 kWh
Consum ↓12,6 kWh/100 km16 kWh/100 kmBMW −3,4 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC130 kW150 kWSmart +20 kW
Încărcare AC11 kW22 kWSmart +11 kW
Încărcare 10–80% ↓29 min30 minBMW −1 min
Autonomie pe minut de încărcare12,5 km/min10,6 km/minBMW +1,9 km/min
Tensiune—400 V—
Performanță și tracțiune
Putere204 CP272 CPSmart +68 CP
0–100 km/h ↓8,6 s5,8 sSmart −2,8 s
Viteză maximă170 km/h180 km/hSmart +10 km/h
TracțiuneFWDRWDalt tip
Aspecte practice
Greutate ↓—1780 kg—
Portbagaj490 l370 lBMW +120 l
V2L (alimentare externă)NuDadoar Smart
Lungime—4400 mm—
Lățime—1844 mm—
Înălțime—1556 mm—
Ampatament—2785 mm—

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

BMW iX1

Cost la 100 km3,78
Lunar47
Anual567

Smart #3

Cost la 100 km4,8
Lunar60
Anual720

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

BMW iX1

Smart #3

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul C

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — BMW iX1 sau Smart #3?

BMW iX1 merge mai departe: 516 km WLTP față de cei 455 km ai modelului Smart #3. Aceasta este o diferență de 61 km.

De ce Smart #3 are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât BMW iX1?

Smart #3 are 66 kWh și parcurge 455 km, în timp ce BMW iX1, cu bateria de 65,2 kWh, parcurge 516 km. Consumul de energie decide: 16 față de 12,6 kWh/100 km.

Cum diferă tracțiunea la BMW iX1 și Smart #3?

BMW iX1 are FWD și 204 CP. Smart #3 are RWD și 272 CP.

Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?

Doar Smart #3 — bateria sa de 66 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. BMW iX1, cu 65,2 kWh, nu oferă această opțiune.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.