BMW iX vs BMW iX5

BMW iX5 conduce 9 la 1

Cele mai mari diferențe: Încărcare DC — BMW iX 195 kW, BMW iX5 460 kW · Încărcare AC — BMW iX 11 kW, BMW iX5 22 kW · Încărcare 10–80% — BMW iX 35 min, BMW iX5 23 min.

BMW iX

Un SUV electric de segmentul E, care oferă tracțiune integrală și o autonomie WLTP de până la 701 kilometri.

BMW iX5

BMW iX5 este un SUV electric din segmentul E, cu tracțiune integrală (AWD): are o putere de 578 cai putere, o autonomie de până la 845 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 460 kW.

Profil față de piață: BMW iX vs BMW iX5

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

BMW iX sau BMW iX5 — cine câștigă unde

BMW iX5 conduce 9 la 1

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmBMW iX5 +144 km
    BMW iX
    701
    BMW iX5
    845
  • Baterie kWhBMW iX5 +31,9 kWh
    BMW iX
    109,1
    BMW iX5
    141
  • Consum ↓ kWh/100 kmBMW iX5 −1,8 kWh/100 km
    BMW iX
    21,9
    BMW iX5
    20,1
  • Putere CPBMW iX5 +34 CP
    BMW iX
    544
    BMW iX5
    578
  • 0–100 km/h ↓ sFără diferență
    BMW iX
    4,6
    BMW iX5
    4,6
  • Viteză maximă km/hBMW iX5 +10 km/h
    BMW iX
    200
    BMW iX5
    210
  • Încărcare DC kWBMW iX5 +265 kW
    BMW iX
    195
    BMW iX5
    460
  • Încărcare AC kWBMW iX5 +11 kW
    BMW iX
    11
    BMW iX5
    22
  • Încărcare ↓ minBMW iX5 −12 min
    BMW iX
    35
    BMW iX5
    23
  • Greutate ↓ kgBMW iX −320 kg
    BMW iX
    2505
    BMW iX5
    2825
  • Portbagaj lBMW iX5 +155 l
    BMW iX
    500
    BMW iX5
    655

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: BMW iX vs BMW iX5

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: BMW iX vs BMW iX5
Parametri-cheie BMW iX
xDrive60
BMW iX5
60 xDrive
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP701 km845 kmBMW +144 km
Baterie109,1 kWh141 kWhBMW +31,9 kWh
Consum ↓21,9 kWh/100 km20,1 kWh/100 kmBMW −1,8 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC195 kW460 kWBMW +265 kW
Încărcare AC11 kW22 kWBMW +11 kW
Încărcare 10–80% ↓35 min23 minBMW −12 min
Autonomie pe minut de încărcare14 km/min25,7 km/minBMW +11,7 km/min
Tensiune400 V800 VBMW +400 V
Performanță și tracțiune
Putere544 CP578 CPBMW +34 CP
0–100 km/h ↓4,6 s4,6 sFără diferență
Viteză maximă200 km/h210 km/hBMW +10 km/h
TracțiuneAWDAWD—
Aspecte practice
Greutate ↓2505 kg2825 kgBMW −320 kg
Portbagaj500 l655 lBMW +155 l
Lungime4965 mm4994 mmBMW +29 mm
Lățime1970 mm2000 mmBMW +30 mm
Înălțime1695 mm1748 mmBMW +53 mm
Ampatament3000 mm3035 mmBMW +35 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

BMW iX

Cost la 100 km6,57
Lunar82
Anual985

BMW iX5

Cost la 100 km6,03
Lunar75
Anual905

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

BMW iX

BMW iX5

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul E

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — BMW iX sau BMW iX5?

BMW iX5 merge mai departe: 845 km WLTP față de cei 701 km ai modelului BMW iX. Aceasta este o diferență de 144 km.

Care are portbagajul mai mare?

BMW iX5 are capacitate mai mare: 655 l față de 500 l în BMW iX. Diferența este de 155 l.

Care se încarcă mai repede?

BMW iX acceptă până la 195 kW DC, BMW iX5 până la 460 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 35 și 23 min.

Care este mai ieftin de utilizat?

BMW iX5 consumă mai puțină electricitate: 20,1 kWh/100 km față de 21,9 kWh/100 km în BMW iX. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 270 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.