Alpine A290 vs Peugeot e-208

Alpine A290 conduce 5 la 3

Cele mai mari diferențe: Putere — Alpine A290 180 CP, Peugeot e-208 156 CP · Autonomie WLTP — Alpine A290 380 km, Peugeot e-208 433 km · 0–100 km/h — Alpine A290 7,4 s, Peugeot e-208 8,2 s.

Alpine A290

Alpine A290 este un hatchback electric din segmentul B, oferit în două variante de motorizare, cu putere cuprinsă între 180 CP și 220 CP.

Peugeot e-208

Peugeot e-208 este un hatchback din segmentul B în trei variante: autonomie WLTP între 361 și 433 km, putere între 136 și 281 CP.

Profil față de piață: Alpine A290 vs Peugeot e-208

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Alpine A290 sau Peugeot e-208 — cine câștigă unde

Alpine A290 conduce 5 la 3

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmPeugeot e-208 +53 km
    Alpine A290
    380
    Peugeot e-208
    433
  • Baterie kWhAlpine A290 +1 kWh
    Alpine A290
    52
    Peugeot e-208
    51
  • Consum ↓ kWh/100 kmPeugeot e-208 −0,9 kWh/100 km
    Alpine A290
    15,8
    Peugeot e-208
    14,9
  • Putere CPAlpine A290 +24 CP
    Alpine A290
    180
    Peugeot e-208
    156
  • 0–100 km/h ↓ sAlpine A290 −0,8 s
    Alpine A290
    7,4
    Peugeot e-208
    8,2
  • Viteză maximă km/hAlpine A290 +10 km/h
    Alpine A290
    160
    Peugeot e-208
    150
  • Încărcare DC kWFără diferență
    Alpine A290
    100
    Peugeot e-208
    100
  • Încărcare AC kWFără diferență
    Alpine A290
    11
    Peugeot e-208
    11
  • Greutate ↓ kgPeugeot e-208 −28 kg
    Alpine A290
    1483
    Peugeot e-208
    1455
  • Portbagaj lAlpine A290 +17 l
    Alpine A290
    326
    Peugeot e-208
    309

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Alpine A290 vs Peugeot e-208

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Alpine A290 vs Peugeot e-208
Parametri-cheie Alpine A290
GT
Peugeot e-208
GT 156
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP380 km433 kmPeugeot +53 km
Baterie52 kWh51 kWhAlpine +1 kWh
Consum ↓15,8 kWh/100 km14,9 kWh/100 kmPeugeot −0,9 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC100 kW100 kWFără diferență
Încărcare AC11 kW11 kWFără diferență
Încărcare ⚠30 min 15–80%35 min 0–80%5 min
Autonomie pe minut de încărcare8,2 km/min9,9 km/minPeugeot +1,7 km/min
Tensiune400 V400 VFără diferență
Performanță și tracțiune
Putere180 CP156 CPAlpine +24 CP
0–100 km/h ↓7,4 s8,2 sAlpine −0,8 s
Viteză maximă160 km/h150 km/hAlpine +10 km/h
TracțiuneFWDFWD—
Aspecte practice
Greutate ↓1483 kg1455 kgPeugeot −28 kg
Portbagaj326 l309 lAlpine +17 l
V2L (alimentare externă)DaDa—
Lungime3997 mm4055 mmPeugeot +58 mm
Lățime1823 mm1745 mmAlpine +78 mm
Înălțime1512 mm1430 mmAlpine +82 mm
Ampatament2534 mm2540 mmPeugeot +6 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Alpine A290

Cost la 100 km4,74
Lunar59
Anual711

Peugeot e-208

Cost la 100 km4,47
Lunar56
Anual671

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Alpine A290

Peugeot e-208

Alte comparații în această clasă: Hatchback, segmentul B

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — Alpine A290 sau Peugeot e-208?

Peugeot e-208 merge mai departe: 433 km WLTP față de cei 380 km ai modelului Alpine A290. Aceasta este o diferență de 53 km.

De ce Alpine A290 are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Peugeot e-208?

Alpine A290 are 52 kWh și parcurge 380 km, în timp ce Peugeot e-208, cu bateria de 51 kWh, parcurge 433 km. Consumul de energie decide: 15,8 față de 14,9 kWh/100 km.

Care se încarcă mai repede?

Alpine A290 acceptă până la 100 kW DC, Peugeot e-208 până la 100 kW.

Care este mai ieftin de utilizat?

Peugeot e-208 consumă mai puțină electricitate: 14,9 kWh/100 km față de 15,8 kWh/100 km în Alpine A290. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 135 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.