Alpine A290 vs Renault 5 E-Tech
Egalitate: 3 la 3
Cele mai mari diferențe: Putere — Alpine A290 180 CP, Renault 5 E-Tech 150 CP · Autonomie WLTP — Alpine A290 380 km, Renault 5 E-Tech 430 km · Consum — Alpine A290 15,8 kWh/100 km, Renault 5 E-Tech 14,2 kWh/100 km.
Alpine A290
Alpine A290 este un hatchback electric din segmentul B, oferit în două variante de motorizare, cu putere cuprinsă între 180 CP și 220 CP.
Renault 5 E-Tech
Renault 5 E-Tech este un hatchback electric din segmentul B, cu tracțiune față (FWD): are o putere de 95–150 cai putere, o autonomie de până la 430 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 100 kW.
Profil față de piață: Alpine A290 vs Renault 5 E-Tech
Alpine A290GT
Renault 5 E-TechComfort Range 150
Alpine A290 sau Renault 5 E-Tech — cine câștigă unde
Egalitate: 3 la 3
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmRenault 5 E-Tech +50 km
- Baterie kWhFără diferență
- Consum ↓ kWh/100 kmRenault 5 E-Tech −1,6 kWh/100 km
- Putere CPAlpine A290 +30 CP
- 0–100 km/h ↓ sAlpine A290 −0,5 s
- Viteză maximă km/hAlpine A290 +10 km/h
- Încărcare DC kWFără diferență
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minFără diferență
- Greutate ↓ kgRenault 5 E-Tech −34 kg
- Portbagaj lFără diferență
Date tehnice: Alpine A290 vs Renault 5 E-Tech
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Alpine A290GT | Renault 5 E-TechComfort Range 150 | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 380 km | 430 km | Renault +50 km |
| Baterie | 52 kWh | 52 kWh | Fără diferență |
| Consum ↓ | 15,8 kWh/100 km | 14,2 kWh/100 km | Renault −1,6 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 100 kW | 100 kW | Fără diferență |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 15–80% ↓ | 30 min | 30 min | Fără diferență |
| Autonomie pe minut de încărcare | 8,2 km/min | 9,3 km/min | Renault +1,1 km/min |
| Tensiune | 400 V | 400 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 180 CP | 150 CP | Alpine +30 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 7,4 s | 7,9 s | Alpine −0,5 s |
| Viteză maximă | 160 km/h | 150 km/h | Alpine +10 km/h |
| Tracțiune | FWD | FWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 1483 kg | 1449 kg | Renault −34 kg |
| Portbagaj | 326 l | 326 l | Fără diferență |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 3997 mm | 3922 mm | Alpine +75 mm |
| Lățime | 1823 mm | 1774 mm | Alpine +49 mm |
| Înălțime | 1512 mm | 1498 mm | Alpine +14 mm |
| Ampatament | 2534 mm | 2540 mm | Renault +6 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Alpine A290
Renault 5 E-Tech
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Alpine A290
Renault 5 E-Tech
Alte comparații în această clasă: Hatchback, segmentul B
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Alpine A290 sau Renault 5 E-Tech?
Renault 5 E-Tech merge mai departe: 430 km WLTP față de cei 380 km ai modelului Alpine A290. Aceasta este o diferență de 50 km.
Care se încarcă mai repede?
Alpine A290 acceptă până la 100 kW DC, Renault 5 E-Tech până la 100 kW. Încărcarea de la 15% la 80% durează respectiv 30 și 30 min.
Care este mai ieftin de utilizat?
Renault 5 E-Tech consumă mai puțină electricitate: 14,2 kWh/100 km față de 15,8 kWh/100 km în Alpine A290. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 240 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.




