Peugeot e-208 vs Renault 5 E-Tech
Renault 5 E-Tech conduce 5 la 2
Cele mai mari diferențe: Portbagaj — Peugeot e-208 309 l, Renault 5 E-Tech 326 l · Consum — Peugeot e-208 14,9 kWh/100 km, Renault 5 E-Tech 14,2 kWh/100 km · Putere — Peugeot e-208 156 CP, Renault 5 E-Tech 150 CP.
Peugeot e-208
Peugeot e-208 este un hatchback din segmentul B în trei variante: autonomie WLTP între 361 și 433 km, putere între 136 și 281 CP.
Renault 5 E-Tech
Renault 5 E-Tech este un hatchback electric din segmentul B, cu tracțiune față (FWD): are o putere de 95–150 cai putere, o autonomie de până la 430 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 100 kW.
Profil față de piață: Peugeot e-208 vs Renault 5 E-Tech
Peugeot e-208GT 156
Renault 5 E-TechComfort Range 150
Peugeot e-208 sau Renault 5 E-Tech — cine câștigă unde
Renault 5 E-Tech conduce 5 la 2
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmPeugeot e-208 +3 km
- Baterie kWhRenault 5 E-Tech +1 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmRenault 5 E-Tech −0,7 kWh/100 km
- Putere CPPeugeot e-208 +6 CP
- 0–100 km/h ↓ sRenault 5 E-Tech −0,3 s
- Viteză maximă km/hFără diferență
- Încărcare DC kWFără diferență
- Încărcare AC kWFără diferență
- Greutate ↓ kgRenault 5 E-Tech −6 kg
- Portbagaj lRenault 5 E-Tech +17 l
Date tehnice: Peugeot e-208 vs Renault 5 E-Tech
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | GT 156 | Renault 5 E-TechComfort Range 150 | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 433 km | 430 km | Peugeot +3 km |
| Baterie | 51 kWh | 52 kWh | Renault +1 kWh |
| Consum ↓ | 14,9 kWh/100 km | 14,2 kWh/100 km | Renault −0,7 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 100 kW | 100 kW | Fără diferență |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare ⚠ | 35 min 0–80% | 30 min 15–80% | 5 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 9,9 km/min | 9,3 km/min | Peugeot +0,6 km/min |
| Tensiune | 400 V | 400 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 156 CP | 150 CP | Peugeot +6 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 8,2 s | 7,9 s | Renault −0,3 s |
| Viteză maximă | 150 km/h | 150 km/h | Fără diferență |
| Tracțiune | FWD | FWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 1455 kg | 1449 kg | Renault −6 kg |
| Portbagaj | 309 l | 326 l | Renault +17 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4055 mm | 3922 mm | Peugeot +133 mm |
| Lățime | 1745 mm | 1774 mm | Renault +29 mm |
| Înălțime | 1430 mm | 1498 mm | Renault +68 mm |
| Ampatament | 2540 mm | 2540 mm | Fără diferență |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Peugeot e-208
Renault 5 E-Tech
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Peugeot e-208
Renault 5 E-Tech
Alte comparații în această clasă: Hatchback, segmentul B
Întrebări frecvente despre această comparație
De ce Renault 5 E-Tech are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Peugeot e-208?
Renault 5 E-Tech are 52 kWh și parcurge 430 km, în timp ce Peugeot e-208, cu bateria de 51 kWh, parcurge 433 km. Consumul de energie decide: 14,2 față de 14,9 kWh/100 km.
Care se încarcă mai repede?
Peugeot e-208 acceptă până la 100 kW DC, Renault 5 E-Tech până la 100 kW.
Care este mai ieftin de utilizat?
Renault 5 E-Tech consumă mai puțină electricitate: 14,2 kWh/100 km față de 14,9 kWh/100 km în Peugeot e-208. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 105 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.



