Opel Corsa Electric vs Peugeot e-208
Peugeot e-208 conduce 3 la 1
Cele mai mari diferențe: Portbagaj — Opel Corsa Electric 267 l, Peugeot e-208 309 l · Consum — Opel Corsa Electric 14,2 kWh/100 km, Peugeot e-208 14,9 kWh/100 km.
Opel Corsa Electric
Opel Corsa Electric este un hatchback electric din segmentul B, cu o autonomie de 357-429 km WLTP și o putere variind de la 136 la 281 cai putere în versiunea sportivă GSE.
Peugeot e-208
Peugeot e-208 este un hatchback din segmentul B în trei variante: autonomie WLTP între 361 și 433 km, putere între 136 și 281 CP.
Profil față de piață: Opel Corsa Electric vs Peugeot e-208
Opel Corsa Electric156
Peugeot e-208GT 156
Opel Corsa Electric sau Peugeot e-208 — cine câștigă unde
Peugeot e-208 conduce 3 la 1
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmPeugeot e-208 +4 km
- Baterie kWhFără diferență
- Consum ↓ kWh/100 kmOpel Corsa Electric −0,7 kWh/100 km
- Putere CPFără diferență
- 0–100 km/h ↓ sFără diferență
- Viteză maximă km/hFără diferență
- Încărcare DC kWFără diferență
- Încărcare AC kWFără diferență
- Greutate ↓ kgPeugeot e-208 −14 kg
- Portbagaj lPeugeot e-208 +42 l
Date tehnice: Opel Corsa Electric vs Peugeot e-208
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Opel Corsa Electric156 | GT 156 | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 429 km | 433 km | Peugeot +4 km |
| Baterie | 51 kWh | 51 kWh | Fără diferență |
| Consum ↓ | 14,2 kWh/100 km | 14,9 kWh/100 km | Opel −0,7 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 100 kW | 100 kW | Fără diferență |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare ⚠ | 30 min 20–80% | 35 min 0–80% | 5 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 8,6 km/min | 9,9 km/min | Peugeot +1,3 km/min |
| Tensiune | 400 V | 400 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 156 CP | 156 CP | Fără diferență |
| 0–100 km/h ↓ | 8,2 s | 8,2 s | Fără diferență |
| Viteză maximă | 150 km/h | 150 km/h | Fără diferență |
| Tracțiune | FWD | FWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 1469 kg | 1455 kg | Peugeot −14 kg |
| Portbagaj | 267 l | 309 l | Peugeot +42 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4060 mm | 4055 mm | Opel +5 mm |
| Lățime | 1765 mm | 1745 mm | Opel +20 mm |
| Înălțime | 1435 mm | 1430 mm | Opel +5 mm |
| Ampatament | 2540 mm | 2540 mm | Fără diferență |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Opel Corsa Electric
Peugeot e-208
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Opel Corsa Electric
Peugeot e-208
Alte comparații în această clasă: Hatchback, segmentul B
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are portbagajul mai mare?
Peugeot e-208 are capacitate mai mare: 309 l față de 267 l în Opel Corsa Electric. Diferența este de 42 l.
Care se încarcă mai repede?
Opel Corsa Electric acceptă până la 100 kW DC, Peugeot e-208 până la 100 kW.
Care este mai ieftin de utilizat?
Opel Corsa Electric consumă mai puțină electricitate: 14,2 kWh/100 km față de 14,9 kWh/100 km în Peugeot e-208. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 105 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.



