Alpine A290 vs Citroën ë-C3

Alpine A290 conduce 6 la 2

Cele mai mari diferențe: Putere — Alpine A290 180 CP, Citroën ë-C3 113 CP · 0–100 km/h — Alpine A290 7,4 s, Citroën ë-C3 11 s · Autonomie WLTP — Alpine A290 380 km, Citroën ë-C3 320 km.

Alpine A290

Alpine A290 este un hatchback electric din segmentul B, oferit în două variante de motorizare, cu putere cuprinsă între 180 CP și 220 CP.

Citroën ë-C3

Citroën ë-C3 este un model electric de tip hatchback, din segmentul B, disponibil cu două variante de baterie, care oferă autonomie și parametri de încărcare diferiți.

Profil față de piață: Alpine A290 vs Citroën ë-C3

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Alpine A290 sau Citroën ë-C3 — cine câștigă unde

Alpine A290 conduce 6 la 2

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmAlpine A290 +60 km
    Alpine A290
    380
    Citroën ë-C3
    320
  • Baterie kWhAlpine A290 +8 kWh
    Alpine A290
    52
    Citroën ë-C3
    44
  • Consum ↓ kWh/100 kmCitroën ë-C3 −0,3 kWh/100 km
    Alpine A290
    15,8
    Citroën ë-C3
    15,5
  • Putere CPAlpine A290 +67 CP
    Alpine A290
    180
    Citroën ë-C3
    113
  • 0–100 km/h ↓ sAlpine A290 −3,6 s
    Alpine A290
    7,4
    Citroën ë-C3
    11
  • Viteză maximă km/hAlpine A290 +25 km/h
    Alpine A290
    160
    Citroën ë-C3
    135
  • Încărcare DC kWFără diferență
    Alpine A290
    100
    Citroën ë-C3
    100
  • Încărcare AC kWFără diferență
    Alpine A290
    11
    Citroën ë-C3
    11
  • Greutate ↓ kgCitroën ë-C3 −83 kg
    Alpine A290
    1483
    Citroën ë-C3
    1400
  • Portbagaj lAlpine A290 +16 l
    Alpine A290
    326
    Citroën ë-C3
    310

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Alpine A290 vs Citroën ë-C3

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Alpine A290 vs Citroën ë-C3
Parametri-cheie Alpine A290
GT
Citroën ë-C3
Electric 113
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP380 km320 kmAlpine +60 km
Baterie52 kWh44 kWhAlpine +8 kWh
Consum ↓15,8 kWh/100 km15,5 kWh/100 kmCitroën −0,3 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC100 kW100 kWFără diferență
Încărcare AC11 kW11 kWFără diferență
Încărcare ⚠30 min 15–80%26 min 20–80%4 min
Autonomie pe minut de încărcare8,2 km/min7,4 km/minAlpine +0,8 km/min
Tensiune400 V400 VFără diferență
Performanță și tracțiune
Putere180 CP113 CPAlpine +67 CP
0–100 km/h ↓7,4 s11 sAlpine −3,6 s
Viteză maximă160 km/h135 km/hAlpine +25 km/h
TracțiuneFWDFWD—
Aspecte practice
Greutate ↓1483 kg1400 kgCitroën −83 kg
Portbagaj326 l310 lAlpine +16 l
V2L (alimentare externă)DaDa—
Lungime3997 mm4015 mmCitroën +18 mm
Lățime1823 mm1755 mmAlpine +68 mm
Înălțime1512 mm1577 mmCitroën +65 mm
Ampatament2534 mm2540 mmCitroën +6 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Alpine A290

Cost la 100 km4,74
Lunar59
Anual711

Citroën ë-C3

Cost la 100 km4,65
Lunar58
Anual697

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Alpine A290

Citroën ë-C3

Alte comparații în această clasă: Hatchback, segmentul B

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — Alpine A290 sau Citroën ë-C3?

Alpine A290 merge mai departe: 380 km WLTP față de cei 320 km ai modelului Citroën ë-C3. Aceasta este o diferență de 60 km.

Care este mai puternic — Alpine A290 sau Citroën ë-C3?

Alpine A290 este mai puternic: 180 CP față de cei 113 CP ai modelului Citroën ë-C3. Diferența este de 67 CP.

Care se încarcă mai repede?

Alpine A290 acceptă până la 100 kW DC, Citroën ë-C3 până la 100 kW.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.