Citroën ë-C3 vs Peugeot e-208
Peugeot e-208 conduce 6 la 2
Cele mai mari diferențe: Putere — Citroën ë-C3 113 CP, Peugeot e-208 156 CP · Autonomie WLTP — Citroën ë-C3 320 km, Peugeot e-208 433 km · 0–100 km/h — Citroën ë-C3 11 s, Peugeot e-208 8,2 s.
Citroën ë-C3
Citroën ë-C3 este un model electric de tip hatchback, din segmentul B, disponibil cu două variante de baterie, care oferă autonomie și parametri de încărcare diferiți.
Peugeot e-208
Peugeot e-208 este un hatchback din segmentul B în trei variante: autonomie WLTP între 361 și 433 km, putere între 136 și 281 CP.
Profil față de piață: Citroën ë-C3 vs Peugeot e-208
Citroën ë-C3Electric 113
Peugeot e-208GT 156
Citroën ë-C3 sau Peugeot e-208 — cine câștigă unde
Peugeot e-208 conduce 6 la 2
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmPeugeot e-208 +113 km
- Baterie kWhPeugeot e-208 +7 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmPeugeot e-208 −0,6 kWh/100 km
- Putere CPPeugeot e-208 +43 CP
- 0–100 km/h ↓ sPeugeot e-208 −2,8 s
- Viteză maximă km/hPeugeot e-208 +15 km/h
- Încărcare DC kWFără diferență
- Încărcare AC kWFără diferență
- Greutate ↓ kgCitroën ë-C3 −55 kg
- Portbagaj lCitroën ë-C3 +1 l
Date tehnice: Citroën ë-C3 vs Peugeot e-208
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Citroën ë-C3Electric 113 | GT 156 | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 320 km | 433 km | Peugeot +113 km |
| Baterie | 44 kWh | 51 kWh | Peugeot +7 kWh |
| Consum ↓ | 15,5 kWh/100 km | 14,9 kWh/100 km | Peugeot −0,6 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 100 kW | 100 kW | Fără diferență |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare ⚠ | 26 min 20–80% | 35 min 0–80% | 9 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 7,4 km/min | 9,9 km/min | Peugeot +2,5 km/min |
| Tensiune | 400 V | 400 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 113 CP | 156 CP | Peugeot +43 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 11 s | 8,2 s | Peugeot −2,8 s |
| Viteză maximă | 135 km/h | 150 km/h | Peugeot +15 km/h |
| Tracțiune | FWD | FWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 1400 kg | 1455 kg | Citroën −55 kg |
| Portbagaj | 310 l | 309 l | Citroën +1 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4015 mm | 4055 mm | Peugeot +40 mm |
| Lățime | 1755 mm | 1745 mm | Citroën +10 mm |
| Înălțime | 1577 mm | 1430 mm | Citroën +147 mm |
| Ampatament | 2540 mm | 2540 mm | Fără diferență |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Citroën ë-C3
Peugeot e-208
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Citroën ë-C3
Peugeot e-208
Alte comparații în această clasă: Hatchback, segmentul B
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Citroën ë-C3 sau Peugeot e-208?
Peugeot e-208 merge mai departe: 433 km WLTP față de cei 320 km ai modelului Citroën ë-C3. Aceasta este o diferență de 113 km.
Care este mai puternic — Citroën ë-C3 sau Peugeot e-208?
Peugeot e-208 este mai puternic: 156 CP față de cei 113 CP ai modelului Citroën ë-C3. Diferența este de 43 CP.
Care se încarcă mai repede?
Citroën ë-C3 acceptă până la 100 kW DC, Peugeot e-208 până la 100 kW.
Care este mai ieftin de utilizat?
Peugeot e-208 consumă mai puțină electricitate: 14,9 kWh/100 km față de 15,5 kWh/100 km în Citroën ë-C3. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 90 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.






