Alfa Romeo Junior vs Ford Puma Gen-E

Ford Puma Gen-E conduce 6 la 2

Cele mai mari diferențe: Portbagaj — Alfa Romeo Junior 400 l, Ford Puma Gen-E 523 l · Consum — Alfa Romeo Junior 15 kWh/100 km, Ford Puma Gen-E 13 kWh/100 km · 0–100 km/h — Alfa Romeo Junior 9 s, Ford Puma Gen-E 8 s.

Alfa Romeo Junior

Alfa Romeo Junior este un SUV compact electric, disponibil în două variante de putere, cu o autonomie de până la 410 kilometri și o putere maximă de 280 de CP.

Ford Puma Gen-E

Ford Puma Gen-E este un crossover electric din segmentul B, care oferă o autonomie de 419 kilometri și accelerează de la 0 la 100 km/h în 8 secunde.

Profil față de piață: Alfa Romeo Junior vs Ford Puma Gen-E

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Alfa Romeo Junior sau Ford Puma Gen-E — cine câștigă unde

Ford Puma Gen-E conduce 6 la 2

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmFord Puma Gen-E +9 km
    Alfa Romeo Junior
    410
    Ford Puma Gen-E
    419
  • Baterie kWhAlfa Romeo Junior +4,2 kWh
    Alfa Romeo Junior
    51
    Ford Puma Gen-E
    46,8
  • Consum ↓ kWh/100 kmFord Puma Gen-E −2 kWh/100 km
    Alfa Romeo Junior
    15
    Ford Puma Gen-E
    13
  • Putere CPFord Puma Gen-E +12 CP
    Alfa Romeo Junior
    156
    Ford Puma Gen-E
    168
  • 0–100 km/h ↓ sFord Puma Gen-E −1 s
    Alfa Romeo Junior
    9
    Ford Puma Gen-E
    8
  • Viteză maximă km/hFord Puma Gen-E +10 km/h
    Alfa Romeo Junior
    150
    Ford Puma Gen-E
    160
  • Încărcare DC kWFără diferență
    Alfa Romeo Junior
    100
    Ford Puma Gen-E
    100
  • Încărcare AC kWFără diferență
    Alfa Romeo Junior
    11
    Ford Puma Gen-E
    11
  • Greutate ↓ kgAlfa Romeo Junior −18 kg
    Alfa Romeo Junior
    1470
    Ford Puma Gen-E
    1488
  • Portbagaj lFord Puma Gen-E +123 l
    Alfa Romeo Junior
    400
    Ford Puma Gen-E
    523

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Alfa Romeo Junior vs Ford Puma Gen-E

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Alfa Romeo Junior vs Ford Puma Gen-E
Parametri-cheie Alfa Romeo Junior
Elettrica
Ford Puma Gen-E
Electric
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP410 km419 kmFord +9 km
Baterie51 kWh46,8 kWhAlfa Romeo +4,2 kWh
Consum ↓15 kWh/100 km13 kWh/100 kmFord −2 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC100 kW100 kWFără diferență
Încărcare AC11 kW11 kWFără diferență
Încărcare ⚠27 min 20–80%26 min 10–80%1 min
Autonomie pe minut de încărcare9,1 km/min11,3 km/minFord +2,2 km/min
Tensiune400 V400 VFără diferență
Performanță și tracțiune
Putere156 CP168 CPFord +12 CP
0–100 km/h ↓9 s8 sFord −1 s
Viteză maximă150 km/h160 km/hFord +10 km/h
TracțiuneFWDFWD—
Aspecte practice
Greutate ↓1470 kg1488 kgAlfa Romeo −18 kg
Portbagaj400 l523 lFord +123 l
Lungime4170 mm4214 mmFord +44 mm
Lățime1780 mm1805 mmFord +25 mm
Înălțime1500 mm1555 mmFord +55 mm
Ampatament2557 mm2588 mmFord +31 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Alfa Romeo Junior

Cost la 100 km4,5
Lunar56
Anual675

Ford Puma Gen-E

Cost la 100 km3,9
Lunar49
Anual585

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Alfa Romeo Junior

Ford Puma Gen-E

Alte comparații în această clasă: SUV / Crossover, segmentul B

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — Alfa Romeo Junior sau Ford Puma Gen-E?

Ford Puma Gen-E merge mai departe: 419 km WLTP față de cei 410 km ai modelului Alfa Romeo Junior. Aceasta este o diferență de 9 km.

De ce Alfa Romeo Junior are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Ford Puma Gen-E?

Alfa Romeo Junior are 51 kWh și parcurge 410 km, în timp ce Ford Puma Gen-E, cu bateria de 46,8 kWh, parcurge 419 km. Consumul de energie decide: 15 față de 13 kWh/100 km.

Care are portbagajul mai mare?

Ford Puma Gen-E are capacitate mai mare: 523 l față de 400 l în Alfa Romeo Junior. Diferența este de 123 l.

Care se încarcă mai repede?

Alfa Romeo Junior acceptă până la 100 kW DC, Ford Puma Gen-E până la 100 kW.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.