Ford Puma Gen-E vs Volkswagen ID. Cross
Volkswagen ID. Cross conduce 6 la 3
Cele mai mari diferențe: Putere — Ford Puma Gen-E 168 CP, Volkswagen ID. Cross 211 CP · 0–100 km/h — Ford Puma Gen-E 8 s, Volkswagen ID. Cross 7,1 s · Baterie — Ford Puma Gen-E 46,8 kWh, Volkswagen ID. Cross 52 kWh.
Ford Puma Gen-E
Ford Puma Gen-E este un crossover electric din segmentul B, care oferă o autonomie de 419 kilometri și accelerează de la 0 la 100 km/h în 8 secunde.
Volkswagen ID. Cross
Volkswagen ID. Cross este un SUV urban din segmentul B, în anul model 2026 în trei variante: autonomie WLTP între 316 și 427 km, putere între 116 și 211 CP.
Profil față de piață: Ford Puma Gen-E vs Volkswagen ID. Cross
Ford Puma Gen-EElectric
Volkswagen ID. Cross52 kWh 155 kW
Ford Puma Gen-E sau Volkswagen ID. Cross — cine câștigă unde
Volkswagen ID. Cross conduce 6 la 3
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmVolkswagen ID. Cross +8 km
- Baterie kWhVolkswagen ID. Cross +5,2 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmFord Puma Gen-E −1,3 kWh/100 km
- Putere CPVolkswagen ID. Cross +43 CP
- 0–100 km/h ↓ sVolkswagen ID. Cross −0,9 s
- Viteză maximă km/hFără diferență
- Încărcare DC kWVolkswagen ID. Cross +5 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minVolkswagen ID. Cross −2 min
- Greutate ↓ kgFord Puma Gen-E −60 kg
- Portbagaj lFord Puma Gen-E +48 l
Date tehnice: Ford Puma Gen-E vs Volkswagen ID. Cross
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Ford Puma Gen-EElectric | Volkswagen ID. Cross52 kWh 155 kW | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 419 km | 427 km | Volkswagen +8 km |
| Baterie | 46,8 kWh | 52 kWh | Volkswagen +5,2 kWh |
| Consum ↓ | 13 kWh/100 km | 14,3 kWh/100 km | Ford −1,3 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 100 kW | 105 kW | Volkswagen +5 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 26 min | 24 min | Volkswagen −2 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 11,3 km/min | 12,5 km/min | Volkswagen +1,2 km/min |
| Tensiune | 400 V | 400 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 168 CP | 211 CP | Volkswagen +43 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 8 s | 7,1 s | Volkswagen −0,9 s |
| Viteză maximă | 160 km/h | 160 km/h | Fără diferență |
| Tracțiune | FWD | FWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 1488 kg | 1548 kg | Ford −60 kg |
| Portbagaj | 523 l | 475 l | Ford +48 l |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar Volkswagen |
| Lungime | 4214 mm | 4153 mm | Ford +61 mm |
| Lățime | 1805 mm | 1794 mm | Ford +11 mm |
| Înălțime | 1555 mm | 1581 mm | Volkswagen +26 mm |
| Ampatament | 2588 mm | 2601 mm | Volkswagen +13 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Ford Puma Gen-E
Volkswagen ID. Cross
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Ford Puma Gen-E
Volkswagen ID. Cross
Alte comparații în această clasă: Crossover / SUV, segmentul B
Întrebări frecvente despre această comparație
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Volkswagen ID. Cross — bateria sa de 52 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Ford Puma Gen-E, cu 46,8 kWh, nu oferă această opțiune.
Care se încarcă mai repede?
Ford Puma Gen-E acceptă până la 100 kW DC, Volkswagen ID. Cross până la 105 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 26 și 24 min.
Care este mai ieftin de utilizat?
Ford Puma Gen-E consumă mai puțină electricitate: 13 kWh/100 km față de 14,3 kWh/100 km în Volkswagen ID. Cross. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 195 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.



